6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent
Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień?
6 listopada, 2018
6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent
Samochód elektryczny czy konwencjonalny?
9 listopada, 2018
6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent

Święta zbliżają się dużymi krokami, a wraz z nimi prezenty, które znajdziemy pod choinką. Nie wystarczy tylko kupić wymarzoną rzecz ukochanej osobie, warto jeszcze estetycznie i pomysłową ją zapakować. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić. Ta umiejętność przyda się również w przypadku innych okazji jak na przykład urodziny czy różnego rodzaju rocznice albo wesela. Sprawdź zatem, jak zapakować prezent.

Polacy lubią dostawać, ale także kupować prezenty. Robi tak 80% naszych rodaków. Najpopularniejsza okazja to oczywiście święta, ale obdarowujemy rodzinę i znajomych również z okazji imienin, urodzin, rocznic, wesel i innych uroczystości. Prezenty kupują najczęściej ludzie młodzi i dobrze sytuowani. Co ciekawe, w obdarowywaniu przeważają mężczyźni. Najczęściej (21%) kupujący prezent zastanawiają się, czy nie zrujnuje to ich portfela, bo to właśnie z wydatkami na prezent mamy największy kłopot. Kolejny problem jest z pomysłem na prezent. Za to mniej osób narzeka na brak czasu na szukaniu prezentu i na tłumy w sklepach. Najtrudniej kupić prezent dla partnera – wskazuje tak 33% badanych przez CBOS, a zaraz potem – dla dziecka (28%). Za to najmniejszy problem mamy z prezentem dla dziadków. Skąd wiemy, co kupić na prezent, szczególnie jeśli to ma być prezent na szybko? 31% badanych myśli indywidualnie o każdym, a 25% zapytuje wprost, co ma kupić. Niespodzianki lubią robić najbardziej osoby w wieku do 29 lat. Kobiety oczekują przede wszystkim kosmetyków, biżuterii i książek, natomiast panowie doceniają prezent w postaci gotówki. Bez względu jednak na to, co dajemy i z jakiej okazji, najczęściej wszyscy mamy ten sam problem: jak pakować prezenty w papier ozdobny lub inne opakowanie.

1. Jak ładnie zapakować prezent – co może się przydać?

6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent Zanim sprawdzimy, jak zapakować książkę, kosmetyki, krawat czy inny prezent, warto w kilku słowach wyjaśnić, co może nam się przydać do pakowania. Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli mamy przed sobą pakowanie prezentów świątecznych lub innych upominków, najlepiej się do tego odpowiednio przygotować. Będą potrzebne różne akcesoria. Im bardziej wymyślnie będziemy chcieli zapakować nasz prezent, tym więcej możemy potrzebować różnych elementów.

Tak naprawdę oryginalnie zapakowany prezent można uzyskać dzięki różnym materiałom i rozwiązaniom. Oczywiście najpopularniejsze jest pakowanie prezentów w papier, czyli na pewno przyda nam się papier ozdobny. Oczywiście są zwolennicy wykorzystania zwykłego papieru pakowego brązowego, ale wtedy trzeba użyć wielu kolorowych dodatków, żeby przełamać monotonię tego papieru. Najlepiej zatem sprawdzi się specjalny, ozdobny papier do pakowania w różne wzory. Jeśli nie zadowoli nas to, co sprzedają w sklepach papierniczych, możemy sami sobie wydrukować odpowiedni papier, wyszukując wzory w internecie. Można również ozdobić papier własnoręcznie (farbami, ołówkami, stemplami itp.).

Do pakowania może się przydać również tektura falista, niebanalna tapeta (obecnie można znaleźć naprawdę atrakcyjne wzory), bibuła, posklejane w większą całość zdjęcia, folia aluminiowa spożywcza i folia stretch. Jeśli planujemy oryginalne, niebanalne zapakowanie prezentu, wiele osób poleca do tego wykorzystać zwykłą gazetę, mapę lub plan ulubionego miasta obdarowanej osoby. Warto dodać, że są także zwolennicy pakowania w papier przypominający strony książki lub komiksu. Ciekawym rozwiązanie może również okazać się pakowanie w stronę z kalendarza, krzyżówki, pakowanie w plakat, kopertę, celofan, materiał, ceratę czy obrus. Do estetycznego zapakowania prezentu przyda się także przezroczysta taśma samoprzylepna, nożyczki, torebka prezentowa, tiul, flizelina, worek, kokardy, bombki, brokat i wstążki. Przydatne może okazać się również pudełko. Tak wyposażeni możemy zacząć pakowanie prezentu w papier. To najpopularniejszy sposób.

2. Jak zapakować prezent w papier?

Przed nami pakowanie prezentów w papier krok po kroku. Wydaje się to bardzo łatwe, ale naprawdę estetycznie zapakowany prezent wymaga tak naprawdę niemałego wysiłku. Podpowiemy zatem, jak pakować prezenty w papier poprawnie i tak, żeby nie wstydzić się potem wręczyć takich prezentów. Jeśli wiadomo, co robić, cała operacja nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy tylko trochę wprawy. Oto podpowiedź, jak zapakować prezent papierem:

 • Najpierw wybieramy odpowiedni do naszej koncepcji papier. Warto pamiętać, że grubszy jest łatwiejszy do użycia i szybciej zapakujemy w niego prezent. Cieńszy jest za to bardziej elegancki, ale trudniej go wykorzystać.
 • Kolejny krok to odmierzenie odpowiedniego kawałka papieru. Trzeba tu pamiętać o ważnej zasadzie – papier musi owijać pudełko z prezentem z zapasem.
 • Zaczynamy od owinięcia papierem szerokiego boku pudełka i robimy to jak najciaśniej. Początek papieru można przymocować do pudełka taśmą przylepną.
 • Przekładamy prezent spodem do góry (tam łączy się papier) i zaginamy róg papieru szerokiego boku w dół, aby ta część zetknęła się z bokiem pudełka.
 • Zaginamy do środka wystający bok papieru, który nachodzi na zagięty w poprzednim kroku kawałek papieru.
 • To samo robimy z drugiej strony boku.
 • Zagięte boki przyklejamy taśmą, żeby się nie otworzyły.
 • Teraz zaginamy powstałą od dołu część trapezową papieru i przyklejamy ją taśmą klejącą.
 • Przekręcamy pudełko zapakowanym bokiem do dołu.
 • Opisane wyżej kroki powtarzamy w przypadku boku znajdującego się teraz na górze.
 • Owinięty papier możemy jeszcze dla pewności podkleić w najmniej widocznych miejscach.
 • Całość przewiązujemy na krzyż wstążką i robimy kokardę lub przypinamy gotową.
 • Otrzymujemy zapakowany estetycznie prezent.

3. Jak zapakować duży prezent?

Estetycznie i pomysłowo zapakowany prezent to dodatkowa satysfakcja dla obdarowującego i obdarowywanego. Tak przystrojony prezent świadczy, że przyłożyliśmy się bardzo do tego, żeby sprawić przyjemność bliskiej osobie. Problem może jednak sprawić pakowanie dużych prezentów. Tutaj trzeba nierzadko wykazać się bardzo dużą pomysłowością. Oczywiście rozwiązanie zależy tak naprawdę od tego, co chcemy zapakować. Inne możliwości będą przy wielkim pluszowym misiu, a inne – przy rowerze. Najlepiej, jeśli uda się znaleźć odpowiedni duży karton, wtedy właściwie sprawę mamy rozwiązaną. Możemy tu zastosować dwie opcje. Pierwsza to zapakowanie dużego prezentu w karton i jedynie przewiązanie go szeroką wstążką z dużą kokardą. Do tego oczywiście można dodać kilka ozdobnych elementów (naklejamy je na pudełko). Drugie rozwiązanie to zawinięcie kartonu w ozdobny papier lub dowolnie inny estetyczny, jeśli ma odpowiedni rozmiar. Karton z papierem również warto przewiązać wstęgą. Duży prezent można także zakryć kolorowym materiałem, a całość ozdobić kokardą. W ostateczności można także zrezygnować z zapakowania ogromnego prezentu i tylko przewiązać go wstążką z jak największą kokardą.

4. Jak zapakować prezent o nieregularnych kształtach?

Czasami zastanawiamy się, w co zapakować prezent, jeśli ma on nieregularne kształty. To zależy również od rodzaju i ilości prezentów. Czasami bowiem chcemy zapakować kilka rzeczy o nietypowych kształtach, które składają się na całość prezentu. Wtedy można skorzystać tak naprawdę z prostego rozwiązania – folia do prezentów. Najpierw wycinamy koło lub kwadrat z kartonu (powinien to być materiał dość twardy, bo będzie stanowił podstawę naszego prezentu). Kolejny krok to ułożenie wyciętej tekturki na folii. Potem na tekturce umieszczamy rzeczy, które mają znaleźć się w prezencie. Kolejny krok to ściągnięcie boków folii do góry z każdej strony i związanie ich ozdobną wstążką z kokardą. Można także wykorzystać rozwiązania podobne jak w przypadku pakowania dużego prezentu. Warto zatem znaleźć karton, w którym umieszczamy nasz prezent o nieregularnych kształtach, a całość owijamy eleganckim papierem i przewiązujemy wstążką. Znowu można wykorzystać błyszczące i kolorowe tkaniny – za ich pomocą zapakujemy nawet prezent o najbardziej skomplikowanym kształcie.

5. Jak zrobić prezent niebanalny, czyli dajemy pieniądze

6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent Na początku tego artykułu przytoczyliśmy badania, z których wynikało, że mężczyźni najbardziej cenią sobie gotówkę jako prezent. W jaki sposób podarować jednak pieniądze, aby nie wyszło to pretensjonalnie i nieelegancko? Zapakowane pieniądze muszą wyglądać ładnie. Można w tym przypadku skorzystać z mniej lub bardziej standardowych rozwiązań. Najczęściej pieniądze w prezencie daje się w kopercie. Dotyczy to szczególnie wesel. Jeśli chcemy podejść do tematu konserwatywnie, wystarczy zamienić zwykłą białą kopertę na kolorową (można taką zrobić również samodzielnie i dodatkowo ozdobić ją fantazyjnie). Warto jednak zabłysnąć i zapakować pieniądze niebanalnie, zabawnie i zaskakująco. Tak naprawdę każdy sposób jest dobry, jeśli nie łamie dobrego smaku. Można włożyć pieniądze do koperty, a kopertę umieścić w wielkim słoju i przysypać ją słodyczami. Zamiast słoju można wykorzystać także karafkę. Śmiałym pomysłem jest umieszczenie pieniędzy w ozdobionym pudełku po pizzy (oczywiście nowym, nieużywanym). Takie pudełko można dowolnie ozdobić z zewnątrz i wewnątrz. Natomiast pieniądze układamy na kształt koła, żeby imitowały pizzę. Inny pomysł to umieszczenie banknotów w pudełku po czekoladkach, babeczkach, zawieszenie ich na małym, ozdobnym drzewku, a nawet zapakowanie ich do małej walizeczki przewiązanej wstążką z dołączonym śmiesznym hasłem. Możliwości jest naprawdę wiele i zależą tylko od naszej pomysłowości. Pieniądze zapakujemy łatwiej, niż nam się wydaje.

6. Jak zapakować prezent w folię?

Bardzo dobrze sprawdza się folia na prezent. To bardzo wdzięczny materiał i pozwala pakować rzeczy o nawet najdziwniejszych i nieszablonowych kształtach. W celofan można zapakować prezent nie tylko błyskawicznie, ale także łatwo i efektownie. Do tego trzeba się jednak zaopatrzyć w duże arkusze folii. Bez problemu dostaniemy je w hipermarketach, w sklepach z prezentami albo w kwiaciarniach. Jeśli prezent nie jest duży, zamiast arkuszu celofanu można wykorzystać zwykły rękaw do pieczenia. Samo pakowanie w folię nie jest wcale trudne. Wystarczy położyć prezent na celofanie, a potem podnieść boki folii do góry i związać. W ten sposób powstanie coś na kształt worka. Można wykorzystać dodatkowe ozdoby – od efektownych kokard po różnego rodzaju wycinanki naklejone na folię. Tak zapakowane prezenty zachwycą każdego obdarowanego.

Pakowanie prezentu nie jest czynnością skomplikowaną, chociaż czasami wymaga pewnej sprawności manualnej. Jednak przyda się tu przede wszystkim pomysłowość i niebanalne podejście do tematu. Pamiętaj, że prezent możesz zapakować dosłownie we wszystko, natomiast zakup prezentu możesz sfinansować pożyczką we Freezl. Zapraszamy!

Komentarze są wyłączone.