Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Jak otrzymać szybką pożyczkę, niezależnie od miejsca w którym jesteś: nowa usługa „Pożyczka przez telefon lub SMS”
10 maja, 2018
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Miłego dnia rodziny! Zbierz rodzinę przy jednym stole
15 maja, 2018
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Chcesz zacząć odkładać pieniądze na konkretny cel, lecz nie wiesz od czego zacząć? Szukasz sposobu na efektywne i bezpieczne oszczędzanie? Myślisz o ulokowaniu swoich środków na koncie  oszczędnościowym, ale nie wiesz jak wybrać najlepsze? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie! Przeczytaj, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i poznać najskuteczniejsze rozwiązania.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Z pozoru jest to zwykłe konto, posiadające swój numer rachunku, możliwość podpięcia karty debetowej, czy wykonywania przelewów.  Z założenia pełni ono jednak inne funkcje. Nie służy do dokonywania transakcji bezgotówkowych, płacenia rachunków, czy robienia regularnych przelewów, a do oszczędzania właśnie. W związku z tym, funkcjonuje na innych warunkach niż większość kont osobistych. Przede wszystkim jest lepiej oprocentowane. Oznacza to, że w łatwy i szybki sposób możemy uzyskać wyższe odsetki od wpłaconej kwoty, a tym samym wzbogacić się wybierając skuteczne oszczędzanie. Należy jednak pamiętać, że niektóre opłaty dotyczące konta oszczędnościowego różnią się od tych obowiązujących na zwykłych kontach osobistych. Zazwyczaj duże różnice dotyczą prowizji za płatności kartą lub korzystanie z bankomatów. Podnosząc opłaty za te czynności banki podkreślają, ze konta służą głównie do oszczędzania i zachęcają swoich klientów do dokonywania zbyt częstych wypłat. Warto więc posiadać dwa równoległe konta- jedno przeznaczone do codziennego korzystania, drugie do odkładania na nim pieniędzy.

Jakie są zalety konta oszczędnościowego?

Do korzyści płynących z oszczędzania prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego jednak lepiej przechowywać swoje pieniądze na przeznaczonym do tego koncie niż np. w skarbonce? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim, konta oszczędnościowe posiadają zmienne oprocentowanie. Powoduje to, że nasze oszczędności dostosowują się do rynku. Z jednej strony, gdy stopy procentowe spadają, spada też nasze oprocentowanie, lecz z drugiej strony, gdy stopy rosną, rośnie też oprocentowanie naszego konta. W rezultacie niczego nie tracimy- możemy jedynie zyskać mniejsze lub większe kwoty.

Kolejnymi zaletami  tego rozwiązania są bezpieczeństwo oraz ochrona środków przed inflacją. Oszczędności zgromadzone na kontach są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nie musimy więc obawiać się ich utraty.

Dużym plusem jest również możliwość założenia więcej niż jednego konta jednocześnie. W większości banków możemy mieć ich nawet kilkanaście.

W wielu osobach pewnie rodzi się teraz pytanie, po co otwierać wiele kont, zamiast odkładać środki na jednym? Odpowiedź jest bardzo prosta- większość z nas oszczędza jednocześnie na więcej niż jeden cel. Posiadanie kilku kont pozwala na gromadzenie funduszy na nowy samochód, mieszkanie, czy wakacje, a jednocześnie odkładanie pieniędzy co miesiąc na inny cel, np. polisę na życie. Dzięki temu mamy jasny pogląd na ilość zebranych przez nas środków, a przy tym możemy nimi szybko i bezproblemowo zarządzać.

Komu przyda się konto oszczędnościowe?

Każdemu. Jest to najkorzystniejsze oszczędzanie, które nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Dzięki wysokiemu oprocentowaniu możemy powiększać nasz kapitał, mając pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne i nie tracą na wartości.

Oczywiście, decydując się na założenie konta oszczędnościowego należy zwrócić uwagę na wiążące się z nim opłaty, prowizje i progi procentowe. Najkorzystniej jest wybierać te, które nie pobierają opłat za samo prowadzenie i mają wysokie oprocentowanie, natomiast warunki naliczania prowizji za dodatkowe czynności, takie jak wypłaty z bankomatów, czy wykonywanie przelewów dopasować do własnych potrzeb. Jeżeli potraktujemy takie konto jako miejsce do gromadzenia nadwyżki kapitału, a nie codziennego użytkowania, obostrzenia związane w wysokimi kosztami za dodatkowe czynności nie będą dla nas przeszkodą.

Komentarze są wyłączone.