Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?
Czym jest kredyt odnawialny?
6 kwietnia, 2019
Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?
Jak obliczyć podatek dochodowy 2019?
14 kwietnia, 2019
Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?

Wielu przedsiębiorców stojących przed wyborem – leasing czy kredyt – ma niemały dylemat, na co się zdecydować. Zarówno leasing jak i kredyt są metodami finansowania. Wybór jednej z opcji jest jednak kwestią subiektywną. Należy pamiętać, że żadna z tych form to nie jest pożyczka za darmo. To zobowiązanie, z którego musimy się wywiązać. Leasing dopiero od niedawna ma swoje miejsce na rynku, dlatego lepszą i mądrzejszą opcją wydaje się być kredyt samochodowy, ale czy na pewno? Sprawdźmy to!

Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?

Leasing – co to jest i dla kogo?

Leasing to coraz popularniejsza i przede wszystkim – nowoczesna forma finansowania, która łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Pozwala ona nam na sfinansowanie inwestycji, jaką może być, np. zakup środka transportu – samochodu, bez konieczności wydawania na to środków własnych firmy. Leasingobiorca – czyli osoba korzystająca z tejże metody, ma wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu leasingu na ściśle określonych warunkach w umowie. Taki rodzaj umowy zawierany jest na czas określony, a przedmiot w trakcie trwania umowy, nie należy do leasingodawcy. Leasingobiorca ma obowiązek regulowania rat (miesięcznych bądź kwartalnych) wedle harmonogramu spłat, który został dołączony do umowy.

Leasing – czy warto?

Na pewno wielu się zastanawia, czy warto w ogóle zaprzątać sobie głowę leasingiem. Atutem tej formy finansowania jest zdecydowanie krótki okres finansowania, który wynosi zazwyczaj od 2 do 5 lat. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto zdecydować się na leasing, ponieważ jest to zależne od kilku czynników, do których można zaliczyć chociażby sytuację finansową firmy.

Najtańszy leasing samochodowy 2019

Wybór oferty leasingowej powinien być przez nas dobrze przemyślany. Przed jej wyborem powinniśmy dokładnie przeanalizować rynek (ranking leasingów) oraz same negocjacje. Zanim podejmiesz definitywną decyzję, upewnij się, że porównałeś wszystkie możliwe oferty. Skorzystanie z porównywarki leasingowej, to często dobry krok, aby znaleźć idealną ofertę leasingową dla siebie. Pamiętaj, aby zawsze być czujnym, a przede wszystkim o tym, aby wnikliwie przeanalizować umowę oraz opłaty.

Jedną z najlepszych ofert leasingowych znajdziemy m.in. w EFL czy Carsmile.

Zapamiętaj! Nie zawsze najtańsza oferta leasingu, będzie tą najlepszą!

Kredyt na samochód – co to i dla kogo?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Najczęściej banki (bądź inna instytucja finansowa udzielająca kredytów samochodowych) pokrywa 100% kosztów pojazdu. Samochód na raty to często konieczność, więc wielu przedsiębiorców korzysta m.in. z kredytu samochodowego.

Dla kogo jest kredyt samochodowy?

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby fizyczne zatrudnione na umowę o pracę,
  • osoby fizyczne pracujące za granicą na umowę o pracę lub kontraktach
  • osoby wykonujące tzw. wolny zawód,
  • osoby prawne w tym spółki z o.o., komandytowe i akcyjne (wymagane dokumenty finansowe),
  • emeryci i renciści,
  • rolnicy

Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?

Kredyt samochodowy: jaki wybrać?

Wśród kredytów samochodowych rozróżniamy trzy rodzaje tego rodzaju finansowania, są to:

  • standardowe – spłacany jest w ratach kapitałowo-odsetkowych przez cały okres kredytowania określony w umowie,
  • balonowe – wpłacamy na początku np. 20 proc. wartości samochodu, w miesięcznych ratach (płaconych np. przez 3) spłacamy 50 proc. wartości samochodu, a na koniec zostaje nam rata balonowa w wysokości 30 proc.,
  • jednoratalne – ten rodzaj kredytu wymaga wniesienia wkładu własnego, a pozostała część jest kredytowana przez bank. Taki rodzaj kredytu nie podlega oprocentowaniu.

Zalety i wady leasingu

ZALETY WADY
maksymalnie uproszczone procedury przy zawieraniu umów firma nie może rozliczać podatku VAT z góry
opóźnienia w ratach leasingu nie trafiają do BIK brak możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy
możliwość skorzystania z usług dodatkowych (np. naprawy) czasem wymagany jest wkład własny
zazwyczaj nie jest badana zdolność kredytowa (w zależności od wysokości wkładu własnego) w przypadku uszkodzenia mogą wystąpić dodatkowe problemy
w całość kosztów przychodu można wrzucić m.in. ratę leasingową czy czynsz inicjalny firmy leasingowe niechętnie podejmują się finansowania przedmiotów używanych

Zalety i wady kredytu

ZALETY WADY
możliwość rozliczenia podatku VAT z góry zaległości w ratach trafiają do BIK, KRD
kredyt można spłacić przed czasem w większym stopniu obciąża zdolność kredytową
bank nie interesuje rocznik samochodu (w przypadku kredytu samochodowego) banki są mniej elastyczne w zakresie kosztów kredytu
banki są bardziej elastyczne, jeśli chodzi o formy zabezpieczenia kredytu o dużej wartości (np. hipoteką) niejsze niż w przypadku leasingu koszty uzyskania przychodu
w przypadku stłuczki lub innej szkody częściowej przedsiębiorca nie musi starać się o zgodę na przelanie odszkodowania bezpośrednio na jego konto trudniej dostać kredyt z tych względów, że trzeba spełniać kilka formalności

 

Co jest tańsze – leasing czy kredyt? Co warto wybrać?

Jedną z głównych cech, a zarazem zalet, która charakteryzuje leasing jest niska cena oraz prostota formalności. Wszystkie procesy potrzebne do uzyskania leasingu można załatwić bardzo szybko, nawet w jeden dzień. Jest to niewątpliwa wygoda. Aby uzyskać leasing, potrzebujemy jedynie dwóch dokumentów: dowód osobisty oraz zaświadczenie o uzyskiwaniu stałych dochodów.

Główną wadą kredytu jest ogromna ilość dokumentów, które trzeba złożyć, by go uzyskać. Dokumenty, o których mowa to m.in. biznesplan, zaświadczenie z US, ZUS, sprawozdanie finansowe. Oprócz tego musimy posiadać zabezpieczenie (np. hipoteka) oraz dość duży wkład własny.

Kalkulator leasingowy

Masz potrzebę, by sprawdzić, ile wyniesie miesięczna rata leasingu lub kredytu samochodowego? Skorzystaj z kalkulatorów dostępnych online, które dadzą Ci odpowiedź na powyższe pytanie. Kalkulatory uwzględniają aktualną stawkę WIBOR oraz przeciętne oprocentowanie stosowane przez firmy leasingowe.

Kalkulator leasingowy pomaga nam również w podjęciu decyzji, czy wybrać leasing, czy może kredyt? Dają dobry podgląd na to, co jest bardziej opłacalne.

Inną wartością jest porównanie możliwości, którą wyliczy kalkulator dla leasingu operacyjnego i finansowego. Trzeba pamiętać, że kalkulator leasingowy jest przeznaczony dla wyliczeń leasingu rat samochodów, a nie maszyn i urządzeń.

Podsumowanie

Zarówno leasing, jak i kredyt posiadają sporo zalet i wad, jednak wybór jednej z tych form finansowania nie jest prosty i jest zależny od wielu czynników, np. od zdolności kredytowej czy branży.

Oprócz tych kilku wyżej wymienionych czynników wszystko zależne jest od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Warto przed wyborem jednej z opcji, zweryfikować wszystkie opłaty i prowizje, tak aby nie wpaść w pułapkę.

Komentarze są wyłączone.