Czym jest kredyt odnawialny?
Ceny paliw w europie: wszystko, o czym warto wiedzieć będąc posiadaczem samochodów
3 kwietnia, 2019
Czym jest kredyt odnawialny?
Leasing czy kredyt – czym się różnią i co wybrać?
10 kwietnia, 2019
Czym jest kredyt odnawialny?

Znalazłeś się w potrzebie? Potrzebujesz dużej kwoty gotówki? Istnieje wiele różnych form finansowania; kredyty, chwilówki, lecz naszym głównym celem jest to, aby była ona dla nas korzystna. Możemy się zastanowić nad wzięciem kredytu gotówkowego, ale dlaczego mamy to robić, skoro istnieje istnieje lepsza i bardziej elastyczna opcja? Jest nią kredyt odnawialny. Czym się charakteryzuje? Kto może z niego skorzystać? Sprawdźmy!

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to inaczej kredyt w koncie. Jest on związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Ta forma finansowania jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które pilnie potrzebują dużego zastrzyku gotówki. To stale dostępna linia kredytowa na rachunku osobistym, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Postaramy się to wytłumaczyć najprościej, jak tylko się da. Wyobraźmy sobie, że mamy na swoim rachunku osobistym 5 tysięcy złotych oraz korzystamy z kredytu odnawialnego w wysokości 3 tysiące złotych, więc w sumie na rachunku mamy do dyspozycji 8 tysięcy złotych. Korzystając z kredytu odnawialnego, środki z niego uzyskane, należą do nas i możemy z nich swobodnie korzystać, np. płacąc online za zakupy czy wykonując przelewy.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Zarówno spłata, jak i odnowienie kredytu odnawialnego zazwyczaj odbywa się automatycznie. Kolejną „pulę” kredytu odnawialnego otrzymujemy w chwili spłaty poprzedniej „puli”. W momencie, gdy na naszym koncie osobistym pojawią się środki, bank zabiera kwotę zadłużenia i w ten sposób nasz kredyt jest na nowo uruchamiany/odnawialny.

Standardowa umowa tego rodzaju finansowania zazwyczaj obowiązuje na 12 miesięcy.

Oprocentowanie kredytu odnawialnego

Wysokość oprocentowania kredytu odnawialnego jest przede wszystkim zależna od banku. Zazwyczaj wynosi ono około 10% w skali roku, czyli średnio 1% miesięcznie, przez co wielu klientów się “łapię” na taką formę finansowania, licząc, że poradzą sobie z jego spłatą w związku z tak niskim oprocentowaniem.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kto może uzyskać kredyt odnawialny?

Każdy bank odznacza się innym regulaminem przyznawania kredytu odnawialnego, jednakże ogólne zasady jego udzielania są wszędzie podobne. O przyznanie takiej formy finansowania mogą się starać:

  1. klienci indywidualni, którzy posiadają polskie obywatelstwo oraz mieszkają na stałe w Polsce,
  2. klienci indywidualni, którzy są obywatelami obcych państw, ale są zatrudnieni przez podmiot, który ma swoją siedzibę w kraju lub osoby otrzymujące np. rentę czy stypendium.

Oprócz tego, takie osoby muszą:

  • posiadać konto w danym banku przez określony okres czasu (zazwyczaj są to 3 miesiące, jeśli były dokonywane przez ten okres systematyczne, comiesięczne wpływy lub 6 miesięczny, jeśli te wpływy były dokonywane rzadziej,
  • posiadać zdolność kredytową,
  • nie może posiadać niedopuszczalnego salda debetowego w określonym przez bank czasie przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu (zazwyczaj są to 3 miesiące).

Kredyt odnawialny dla firm

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, w chwili, gdy potrzebują zastrzyku dodatkowej gotówki, często mają do wyboru kilka form finansowania, lecz nie zawsze wiedzą, na który się zdecydować. Jak się okazuje – najlepszą i najkorzystniejszą opcją jest kredyt odnawialny dla firm.

Dlaczego kredyt odnawialny to dobra opcja dla firm?

Decydując się na kredyt odnawialny otrzymujemy coś na kształt debetu czy limitu w koncie. Na nasza konto osobiste trafiają środki, z których możemy swobodnie korzystać, m.in. wykonywać operacja finansowe, wypłacać z bankomatu. Wysokość kwoty, którą możemy uzyskać, jako kredyt odnawialny, zazwyczaj jest zależna od jednego najważniejszego czynnika – dochody osoby starającej się o ten kredyt. Zazwyczaj kredyt odnawialny to wielokrotność miesięcznych dochodów.

Na co możemy zostać przeznaczony kredyt odnawialny dla firm?

Tak naprawdę to nie ma to większego znaczenia. Jego przeznaczenie jest zależne od naszych potrzeb. Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, wie, że często zdarzają się sytuacje, że musimy pilnie coś opłacić (np. podatek PIT czy VAT do Urzędu Skarbowego), a nasz kontrahent spóźnia się z zapłatą. Więc kredyt odnawialny zapewnia nam większą gotówkę, a także swobodę, ponieważ nie musimy się martwić, że nie będziemy w stanie czegoś opłacić.

Co wybrać: kredyt odnawialny vs karta kredytowa

Kredyt odnawialny – zalety i wady

ZALETY WADY
atrakcyjnie niskie oprocentowanie na jego przyznanie mogą liczyć jedynie osoby, które mają dobrą historię rachunku osobistego
możliwość wielokrotnego odnawiania umowy nieprzerwana dostępność środków
Ty decydujesz, kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki wysokie odsetki, jeśli kredyt nie zostanie spłacony w terminie
możesz go przeznaczyć na dowolny cel nadmierne przyzwyczajenie się do niego
minimum formalności prowizje za udzielenie i odnowienie limitu

Karta kredytowa – zalety i wady

ZALETY WADY
obowiązuje okres bezodsetkowy wysokie koszty obsługi i monitów
konkurencyjne oprocentowanie wysokie prowizje za wypłaty z bankomatów
brak formalności trudniejsze zarządzanie budżetem
możliwość rozbicia na raty obligatoryjne ubezpieczenie karty
wiele programów premiowych i rabatowych obniża zdolność kredytową

Jak widzimy – każda z tych form finansowania zawiera swoje atuty i wady. Można z pewnością stwierdzić, że karta kredytowa jest kredytem droższym od kredytu odnawialnego. Jest to zależne m.in. od oprocentowania, jak i też korzystania z różnych dodatkowych funkcji.

Czym jest kredyt odnawialny?

Co to debet?

Debet to ujemne saldo na koncie. Powstaje on w chwili, gdy klient wypłaci z niego więcej pieniędzy niż się na nim znajduje.

Jak działa debet?

Otrzymujemy na swoje konto bankowe dodatkowy limit pieniężny, który pozostaje do nasze dyspozycji, kiedy skończą się nasze własne środki pieniężne. Przy kolejnym przypływie gotówki (np. dochody uzyskane z pracy), kwota, na jaką jesteśmy zadłużeni, czyli “na minusie”, wyrówna się.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że decydując się na jakąkolwiek formę finansowania – czy to kredyt odnawialny, czy też kartę kredytową – nie możemy zapomnieć o rozsądku i odpowiedzialności. Musimy się dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami i możliwościami. Kredyt to często dobre i przydatne narzędzie, które pomaga nam w pilnych sytuacjach, a także pozwala sprawnie zarządzać domowym budżetem.

Zanim podejmiemy definitywną decyzję o kredycie, dobrze jest sprawdzić opinie innych klientów oraz kierować się własnym rozsądkiem.

Komentarze są wyłączone.