Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Zwrot podatku 2021. Jak długo czeka się na zwrot podatku PIT i innych podatków?
10 lutego, 2021
Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wcześniejsza spłata kredytu – czy się opłaca? Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej?
18 lutego, 2021
Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jeszcze nie tak dawno praca w domu przez internet była zarezerwowana tylko dla wybranych zawodów. Teraz jest już wiadome, że znaczna część pracowników nie musi codziennie pojawiać się w firmach, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Taka forma zatrudnienia niesie ze sobą znaczne korzyści i jeśli jest się do niej dobrze przygotowanym, to praca zdalna w domu może stać się sposobem na bezproblemowe, wygodne życie.

Dlaczego praca zdalna w domu to dobry wybór?

Przewiduje się, że obecnie aż połowa wszystkich zatrudnionych osób pracuje w domu, a firmy zapowiadają, że chciałyby utrzymać ten trend. Praca zdalna może być wspaniałą opcją, która opłaca się zarówno przedsiębiorstwom, jak i pracownikom. Jest też pełna pułapek i jeśli nie będzie dobrze prowadzona, to może zakończyć się katastrofą. Warto jednak spojrzeć w pierwszej kolejności na korzyści, jakie może dawać.

Badanie przeprowadzone na 1481 brytyjskich pracownikach przez Cartridge People między 2 a 18 czerwca 2020 roku wykazało, że ponad 40% osób było bardziej produktywnych pracując zdalnie, a kolejne 40% miało takie same wyniki, jak wtedy, gdy musiało chodzić do biura. Respondenci stwierdzili, że praca w domu pomogła zapewnić znacznie lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, dając im więcej czasu na bycie z rodziną. Z raportu wynika również, że:

·       przed 2020 rokiem aż 29% osób pracowało już zdalnie (częściowo lub na pełen etat);

·       32% pracowników stwierdziło, że praca zdalna okazała się przyjemniejsza niż praca stacjonarna;

·       22% osób samodzielnie decyduje o tym, kiedy będzie pracować;

·       50% przyznaje, że wykonuje więcej pracy korzystając z domowego biura;

·       54% twierdzi, że jest bardziej zadowolonych z pracy w domu, w porównaniu z 18%, którzy wolą pracować w tradycyjnym biurze;

·       pracując w domu, 42% osób uważa, że ​​zachowuje równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. 40% przyznaje, że takie rozwiązanie zapewnia im większą swobodę i pozwala decydować o tym, jak chcą spędzić czas.

Z perspektywy pracownika praca zdalna na wiele plusów, które nie byłby możliwe do osiągnięcia w tradycyjnym środowisku. Praca z domu niweluje takie aspekty, jak potrzeba dojazdów czy długiego przygotowywania się do wyjścia. Wbrew pozorom jest to ogromna oszczędność czasu, a dodatkowe godziny można przeznaczyć na rozrywkę, spotkania z przyjaciółmi czy ugotowanie swojej ulubionej potrawy. To właśnie zbiór takich na pierwszy rzut okna małych przyjemności sprawia, że praca zdalna z domu cieszy się coraz większym uznaniem.

Poniższy diagram przedstawia, jak wyglądało zatrudnienie na pracy zdalnej wśród polskich pracowników w pierwszej połowie 2020 roku.

Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Źródło: „Praca w dobie koronawirusa”, raport Pracuj.pl.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, jak na pomysł ciągłej lub dodatkowej pracy zdalnej zapatrują się przedsiębiorcy. Pięćdziesięciu największych brytyjskich pracodawców zapytanych przez BBC stwierdziło, że nie planuje w najbliższej przyszłości skorzystać z takiego rozwiązania w pełnym wymiarze godzin. Około 24 firm określiło, że obecny stan jest dla nich najbardziej opłacalny, więc praca zdalna będzie ich najważniejszym filarem, jednak nie wykluczają otwarcia placówek dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą wykonywać swoich zawodowych obowiązków w domu.

Ośmiogodzinny model pracy, który wymusza fizyczną obecność w firmach, został stworzony w czasach, w których nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wielki będzie postęp technologiczny. Obecnie znaczną część zawodów i zadań można z powodzeniem uskuteczniać nawet na domowym komputerze i nie jest do nich potrzebny specjalistyczny sprzęt.  Osoby na stanowiskach wymagających wyższych kwalifikacji i poziomu doświadczenia mogą wykonywać więcej pracy w domu niż ludzie na stanowiskach fizycznych lub też takich, które obierają się bardzo wąskiej, profesjonalnej wiedzy. Szacuje się, że pracą zdalną może zająć się:

·       około 70% pracowników biurowych,

·       5% ludzi zatrudnionych w zakładach przetwórczych i produkcyjnych,

·       15% osób zajmujących się opieką, wypoczynkiem i innymi zawodami usługowymi.

Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Najważniejsze korzyści wynikające z pracy w domu przez internet

1.     Zmniejszenie powierzchni biurowej

Wynajem powierzchni biurowej to znaczący wydatek dla większości małych i średnich firm. Poza tym konserwacja i naprawy są dodatkowo płatne. Praca w domu pozwala zaoszczędzić pieniądze, które można przeznaczyć np. na większe pensje dla pracowników.

2.     Możliwość zatrudniania osób bez względu na lokalizację

Technologia i internet ułatwiają rekrutowanie osób przez wzgląd na ich umiejętności, a nie miejsce zamieszkania. Jest to korzystne zarówno dla pracowników, jak i firm. Gdy dana osoba ma kwalifikacje do tego, by wykonywać dany zawód, nie musi myśleć o przeprowadzce czy długich dojazdach, by zatrudnić się w konkretnym przedsiębiorstwie.

3.     Mniejsza rotacja pracowników

Możliwości pracy w domu odgrywają istotną rolę w decyzji pracownika o rezygnacji z pracy, a firmy, które ją oferują, odnotowują znacznie mniejszą rotację niż te, które tego nie robią. Istnieją dwa główne powody. Po pierwsze, większość pracowników zdalnych pozostaje szczęśliwie zaangażowana i rzadziej szuka innej pracy w innych firmach. Po drugie, doświadczają lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, więc ich ogólny poziom zadowolenia jest większy.

4.     Lepsze zdrowie pracowników

Praca zdalna w domu to najlepsza realna opcja zmniejszenia absencji pracowników. Pozwala im zadbać o siebie i nadal wykonywać swoją pracę. Mówiąc najprościej, praca przez internet daje im elastyczność, przez co mogą oni np. zająć się prywatnymi sprawami bez konieczności korzystania z całodniowego urlopu.

5.     Zwiększona produktywność

Istnieje wiele przyczyn maksymalnej produktywności podczas pracy w domu. Jedną z nich jest to, że pracownicy kontrolują warunki, w których spędzają osiem godzin na wykonywaniu obowiązków – mogą słuchać takiej muzyki, jakiej chcą, pracować siedząc w ogrodzie lub mając na sobie wygodny dres zamiast oficjalnego garnituru. 

6.     Zmniejszony poziom stresu

Jest to najważniejsza korzyść, która przekłada się zarówno na zdrowie pracowników, jak i ich produktywność. Praca online w domu usuwa problem irytujących współpracowników, polityki biurowej i presji psychicznej. Można także dostosować miejsce pracy do swoich osobistych preferencji. Ważne jest także to, że pracując z domu ma się lepszy kontakt z bliskimi i można od razu zareagować w kryzysowych sytuacjach.

Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak przygotować się do pracy online w domu?

Termin „praca zdalna” oznacza, że ​​pracownik ma elastyczną organizację pracy, w której nie (zawsze) podróżuje do głównego biura. Zamiast tego wykonuje swoje obowiązki z domu lub innej zdalnej lokalizacji. I chociaż wizja odpisywania na maile będąc cały czas w piżamie pod kocem wydaje się wyjątkowo przyjemna, to jednak praca online z domu wymaga pewnych przygotowań. Dzielą się one na kilka kategorii 

Potrzeby fizyczne

Planowanie z wyprzedzeniem może pomóc zminimalizować stres związany z nowymi okolicznościami i zmniejszyć liczbę niepotrzebnych rozpraszaczy i kryzysów. Do rozważenia pozostają takie kwestie, jak:

1.     Przestrzeń

Praca zdalna przez internet wymaga wydzielonej przestrzeni, która nie będzie kolidowała z innymi czynnościami wykonywanymi w domu, takimi jak gotowanie, spędzanie czasu z rodziną i relaks. Nie musi być to osobny pokój – niekiedy wystarczające może okazać się wyłącznie biurko, które będzie ulokowane z dala od najgłośniejszego miejsca w mieszkaniu.

2.     Szybki dostęp do internetu

Nie można efektywnie pracować zdalnie bez szybkiego dostępu do internetu (inną kategorią jest praca chałupnicza w domu). Jeśli nie ma się takowego, pracodawca musi o niego zadbać. Warto też pamiętać o tym, że część rachunków związanych z telekomunikacją można odliczyć od podatku.

3.     Technologia

Bez właściwego sprzętu praca zdalna w domu może okazać się utrapieniem. Oprócz komputera konieczny jest też smartfon, kamerka, głośniki czy słuchawki. Jeśli pracodawca planuje zapewnić wszystkie te urządzenia, należy z nim lub z działem IT przedyskutować swoje potrzeby, tak aby skonfigurować sprzęt i rozwiązać problemy. Dzieje się tak, ponieważ dla jednych priorytetowe może okazać się wygodne krzesło biurowe, a dla innych duży monitor. Warto pamiętać o tym, że jeśli firma nie zapewnia zaplecza technologicznego, to na https://freezl.pl/ można otrzymać szybką pożyczkę, z której sfinansuje się potrzebny sprzęt.

Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Potrzeby psychologiczne

Po utworzeniu swojego miejsca pracy nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na emocjonalne uwarunkowania związane z pracą zdalną. Chociaż wielu myśli tylko o pozytywnych aspektach pracy zdalnej – takich jak pomijanie długich dojazdów na rzecz pisania e-maili z kanapy – ważne jest, aby nie ignorować potrzeb psychologicznych.

1.     Samotność

Poczucie izolacji i samotności to najczęstsze problemy związane z pracą zdalną. Nawet jeśli nie jest się duszą towarzystwa, to w biurze zawsze jest z kim porozmawiać chociażby o drobiazgach. Znajomi z pracy to często też jedyne osoby, z którymi spędza się czas poza gronem rodzinnym. Warto więc dbać o te relacje.

2.     Ustalanie granic

Walka o wyegzekwowanie oddzielnych granic między zawodem a domem jest trudniejsza w przypadku pracy online. Istnieje wiele sposobów rozwiązania tego problemu, na przykład:

·       rozpoczynanie i kończenie pracy każdego dnia o określonej godzinie,

·       fizyczne wyłączanie komputera lub zamykanie drzwi do biura domowego,

·       nieodbieranie telefonów czy maili służbowych po godzinach,

·       tworzenie list to-do na kolejny dzień,

·       przebieranie się w strój wypoczynkowy po zakończonej pracy.

3.     Rozproszenia

Podobnie jak w biurze, tak samo jest w domu, istnieją „pochłaniacze czasu”, które potrafią sprawić, że 15-minutowa przerwa trwa 2 godziny. Praca online w domu jest o tyle bardziej wymagająca, że daje dostęp do wszystkich rzeczy, które się naprawdę lubi. Może kusić, aby dokończyć odcinek serialu, doczytać rozdział ulubionej sagi czy też upiec sobie pyszne ciasto. Fizyczna bariera, taka jak drzwi lub nawet zasłonka, mogą pomóc w tym, by skupić się tylko na pracy.

4.     Rozwój zawodowy i możliwości nawiązywania kontaktów

Nawet podczas pracy zdalnej ważne jest, aby korzystać z możliwości rozwoju zawodowego i nawiązywania kontaktów. Warto być w tym względzie proaktywnym, ponieważ będąc tylko online łatwo przegapić informacje o ciekawych konferencjach, kursach czy szkoleniach. Można regularnie sprawdzać portale branżowe lub zapisać do kilku grup na FB, aby być na bieżąco.

Poniższy diagram pokazuje, z jakimi elementami pracy zdalnej pojawiło się najwięcej trudności w pierwszym kwartale 2020 roku:

Praca zdalna w domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Źródło: Thinkco.pl

Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?

Dla wielu praca zdalna to definicja „spełnienia marzeń” i nie ma w tym nic dziwnego! Tren ten cały czas wzrasta, a wg raportu Inavero Future Workforce z 2019 roku, aż 73% wszystkich firm będzie miało pracowników zdalnych (w pełnym lub częściowym wymiarze godzin) do 2028 roku.

Nadal nie zawsze jest łatwo znaleźć pracę zdalną, nie mówiąc już o stałym zatrudnieniu w takiej formie. Aby cały proces przebiegł pomyślnie, warto wykonać kilka kroków:

Określenie swoich wymagań względem pracy zdalnej w domu

Praca w domu znacznie różni się od tej wykonywanej stacjonarnie w biurze. I chociaż zakres obowiązków przeważnie jest taki sam, to ich trzon może składać się z zupełnie innych elementów. Trzeba zastanowić się nad tym:

·       Jakiej stabilności się szuka? Istnieje wiele różnych form pracy zdalnej. Można pracować jako pełnoetatowy pracownik najemny dla jednej firmy lub być wolnym strzelcem.

·       Kiedy i ile chce się pracować? W przypadku pracy zdalnej nie ma sztywnych wytycznych dotyczących przepracowanych godzin. Zazwyczaj konieczne jest ukończenie pewnego zadania, a nie wyłącznie „bycie w pracy”.

·       Jaką kulturę w miejscu pracy się preferuje? Każda firma promuje nieco odmienny model pracy zdalnej w domu. Niektórzy podchodzą do niej bardziej swobodnie, inni wymagają oficjalnego stroju nawet na codziennych wideokonferencjach. Podobnie wygląda to w kwestii komunikowania się – część firm woli, gdy rozmowy są na stopie koleżeńskiej, w kolejnych bardzo ważne przestrzeganie etykiety.

Wiedząc, jakie ma się potrzeby i oczekiwania względem pracy zdalnej, można zacząć poszukiwania.

Strony, grupy, fora, social media

Pierwszym krokiem do pomyślnego znalezienia pracy online w domu jest oczywiście zidentyfikowanie takiej, która wydaje się interesująca. Grupy na FB są nie tylko doskonałym źródłem informacji, ale również zapewniają szybki feedback. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracodawcy często otrzymują setki zgłoszeń w tym samym czasie i aplikacja może zagubić się w gąszczu wiadomości.

Dobrym pomysłem może być zaobserwowanie agencji pośrednictwa pracy, ponieważ często wrzucają one posty o zweryfikowanych wolnych posadach. Istnieje również wiele kont na Twitterze poświęconych zdalnym ogłoszeniom o pracę, a w związku z tym, że portal ten cieszy się mniejszą popularnością niż FB, łatwiej można dotrzeć do danej firmy.

Konkretne, aktualne i sprawdzone oferty pracy zdalnej w domu na 2021 rok pojawiają się na stronach poświęconych zatrudnieniu, ale również i na tych bardziej ogólnych. Dzięki nim na się pewność, że trafi się na ofertę, która będzie idealna jako praca w domu. Olx czy inne portale z ogłoszeniami są dobrymi miejscami, w których można zacząć poszukiwania. Na takich stronach też najłatwiej o pracę dorywczą w domu.

Praca dodatkowa w domu

Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele form pracy zdalnej – chałupnictwo, doradztwo, freelancing. To może być idealny wybór dla osób, które chcą podreparować swój budżet i otrzymać (często niemały) dodatkowy dochód. Praca w domu dla mam, które w ciągu dnia mogą przeznaczyć tylko kilkadziesiąt minut na wykonywanie obowiązków zawodowych, może obejmować np. składanie zabawek. Chałupnictwo jest najbardziej elastyczne w kwestii godzin pracy – otrzymuje się pieniądze za liczbę stworzonych produktów, a nie za czas, jaki się poświęciło na tę czynność.

Dostępnych jest wiele stanowisk, które pozwalają na pracę dodatkową w domu. Poniższa tabela prezentuje te najbardziej popularne oraz określa ich dostępność i wymagania, jakie stawiane są przed pracownikiem.

StanowiskoDostępnośćWymaganiaKonieczność pojawienia się w biurze
Rozwój i testowanie oprogramowaniaMałaWyższe wykształcenie, specjalistyczna wiedzaCzęsta
Analiza danych i data scienceŚredniaWyższe wykształcenie, specjalistyczna wiedzaSporadyczna
Projektowanie i prace twórcze (np. animacje, grafika, muzyka)MałaUmiejętności i doświadczenie z tego zakresuBrak lub sporadyczna
Pisanie (artykuły, marketing, blogi, edycja, korekta)ŚredniaDoświadczenie, umiejętności, wiedza z określonego zakresuBrak
TłumaczeniaDużaPerfekcyjne opanowanie danego językaSporadyczna
Obsługa klienta, doradztwo, telekonsultacjeDużaOpanowanie materiałów dostarczonych przez firmęSporadyczna
Chałupnictwo (np. składanie zabawek, różańców, decoupage)DużaZdolności manualneBrak

Praca zdalna w domu może być świetną opcją dla wielu osób. Dotyczy nie tylko pracy biurowej, ale również wszystkich innych zawodów, w których spełnianie zadań nie wiąże się z korzystaniem ze specjalistycznego sprzętu. Nie da się ukryć, że obecna sytuacja przyspieszyła ten trend, jednak praca przez internet w domu i tak za kilka lat byłaby czymś bardzo powszechnym. Warto już teraz rozglądać się za ciekawymi ofertami – być może praca marzeń czeka tuż za rogiem!

Komentarze są wyłączone.