Programy lojalnościowe -  sposób na tańsze zakupy
Jak program 500+ wpłynął na polską gospodarkę?
Marzec 19, 2018
Programy lojalnościowe -  sposób na tańsze zakupy
Pracownicze Plany Kapitałowe – hit czy kit?
Marzec 30, 2018

Programy lojalnościowe – sposób na tańsze zakupy

Programy lojalnościowe -  sposób na tańsze zakupy

Nie sposób nie zauważyć, że w ostatnich latach nasze portfele zaczęły pękać w szwach. Nie jest to efektem nadmiaru gotówki, a coraz większą ilością kart z przeróżnych sklepów. Niektórych irytują, inni je ignorują i wyrzucają, ale jest też cała rzesza konsumentów, którzy sprawdzają jakie mogą odnieść korzyści z tego kawałka plastiku. Czym są te wszechobecne karty? To tzw. programy lojalnościowe.

Co to jest program lojalnościowy?

W gruncie rzeczy to zabieg marketingowy, który ma przynieść korzyści przede wszystkim firmie, która go kieruje do konsumentów. Ma sprawić, że klient będzie regularnie wracał i nie zmieni marki, głównie dlatego, że zaproponowano mu jakieś bonusy za lojalność. Początkowo takie programy lojalnościowe proponowały tylko stacje benzynowe. Tankując u tego samego dystrybutora paliw regularnie można było zbierać punkty i wymieniać je na nagrody z katalogu.

Potem takie praktyki zaczęły stosować marki odzieżowe i wszystkie markety wielkopowierzchniowe. Coraz częściej w czasie zakupów można było usłyszeć pytanie „czy ma Pan/Pani naszą kartę?”. Dziś karty lojalnościowe wręczają apteki i przeróżne sieciówki, ale też małe firmy, np. lokale gastronomiczne czy sklepy z artykułami papierniczymi lub dziecięcymi.

Formy programów lojalnościowych są różne:

  •         Punkty. To wspomniane wcześniej formy stosowane na początku tylko przez stacje paliw, teraz całkiem powszechne. Klient przy każdym zakupie udostępnia swoją kartę lojalnościową, na którą pracownik nabija punkty w ilości zależnej od sprzedaży. Po nazbieraniu odpowiedniej ilości punktów, klient może wybrać nagrodę rzeczową lub inne bonusy.
  •         Pieczątki. Taka karta lojalnościowa wydawana jest np. 10 wizyt w pizzerii. Po uzyskaniu 10 pieczątek, przy kolejnej wizycie można zjeść dużą pizzę za darmo.
  •         Bonusy kwotowe. W takim przypadku na karcie gromadzą się kwoty, będące częścią ułamkową wydawanych w sklepie czy punkcie usługowym pieniędzy. Uzbieraną sumę można w dowolnym momencie wydać, informując sprzedawcę, że mają odjąć od bieżącej kwoty do zapłaty.
  •         Rabaty. Mając taką kartę lojalnościową zyskujemy prawo od zakupu towarów lub usług ze zniżką. Czasami rabaty dotyczą wybranych artykułów, czasami objęty jest nimi cały asortyment.
  •  Zaproszenia, bilety. To rzadka forma, gdzie w ramach programu lojalnościowego można zyskać bilety lub wejściówki na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne z dużą zniżką bądź całkowicie za darmo.
  •  Loterie. W niektórych przypadkach program lojalnościowy nie przynosi wymiernych korzyści na bieżąco, a jedynie uprawnia do wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnej nagrody.

Oczywiście możliwości jest więcej, wymienione zostały tylko najpopularniejsze. Takie programy lojalnościowe mają czasami jeszcze jeden cel, poza zatrzymaniem klienta. Chodzi o sprzedaż wiązaną, kiedy firma wynagradza klienta np. za zakup biletu lotniczego nie dużymi zniżkami, ale na zakupy w sklepie na lotnisku bądź na wynajem samochodu.

Czy korzystanie z programu lojalnościowego jest opłacalne?

Zazwyczaj tak. Niezależnie od formy, jaką przyjęła firma, można coś zyskać. Dlatego warto kupić sobie specjalne etui na karty lojalnościowe, żeby nie przeszkadzały w portfelu i korzystać z możliwości. Szczególnie, kiedy kartę zaproponuje sklep bądź punkt usługowy, z którego korzystamy regularnie.

Jedno, na co trzeba zwrócić uwagę, to ceny. Jeśli to np. stacja paliw, która ma dużo droższe paliwo, to trzeba zastanowić się gruntownie nad wartością i dostępnością bonusów. Może się okazać, że przepłacanie za paliwo zupełnie się nie kalkuluje i lepiej tankować na stacji z gorszym programem lojalnościowym, ale tańszym paliwem. Trzeba po prostu umieć liczyć, by nie stać się ofiarą sprytnego marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *