Przelewy międzynarodowe - gdzie, jak, komu?
Najtańsze paliwo – na czym jeździć aby się opłacało?
9 lutego, 2018
Przelewy międzynarodowe - gdzie, jak, komu?
Wystawiamy fakturę VAT – co ma ona zawierać?
16 lutego, 2018
Przelewy międzynarodowe - gdzie, jak, komu?

Popularność przelewów międzynarodowych wzrosła, wraz z masowymi wyjazdami rodaków do pracy za granicą. Drugim, równie znaczącym czynnikiem, jest rosnąca z roku na rok globalizacja szeroko pojętych zakupów. Coraz chętniej, sięgamy do zagranicznych giełd i sklepów. Kupujemy towary za granicą, ale też obracamy różnymi aktywami, np. kryptowalutami. W tych i wielu innych sytuacjach powstaje potrzeba jak najszybszego i jak najtańszego przekazania pieniędzy za pomocą przelewu międzynarodowego. Dla wielu Polaków to już rutyna i można od nich usłyszeć, że obecnie jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Jednak osobom, które dopiero zamierzają wykonać taką transakcję, przyda się mały poradnik.

Jaki przelew międzynarodowy wybrać?

Taki przelew można wykonać w większości banków, w ich oddziałach stacjonarnych. Tu odpowiedzialność za rzetelne wykonanie przelewu, spada na pracownika banku, my nie musimy się o to martwić. Jednak taki, przelew międzynarodowy, ma sporą wadę, pieniądze docierają do celu dopiero po 2-4 dniach. Jeśli więc, zależy nam na czasie, warto skorzystać z przelewu przez Internet. Ponadto opłaty bankowe za takie przelewy są bardzo wysokie, przy większych kwotach dochodzą nawet do kilkuset złotych. Dlatego warto przejrzeć oferty firm, które realizują takie przelewy, np. Ferpay, Payza, Paypal i inne. Tam również, można zapłacić sporo, ale już za usługi ekstra, np. przelew u celu w 10 minut.

Poprawnie wykonany przelew międzynarodowy

Aby pieniądze dotarły do celu i aby uniknąć przykrych, kosztownych konsekwencji wpisania błędnych danych należy się do sprawy odpowiednio przygotować. Tak błąd, trudno odkręcić, pieniądze wracają do nas bardzo długo, a opłaty za tą procedurę są niemałe. Warto też, wpisać wszystkie elementy, które znacznie przyspieszą transfer gotówki.

  • IBAN. Element, jaki przelew międzynarodowy powinien zawierać. To Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (z ang. International Bank Account Number). Zlecając przelew z zagranicy do Polski należy dodać przed numerem konta litery PL (wszystko wpisane w jednym ciągu). Jeśli wysyłamy pieniądze do innego kraju, warto wpisać odpowiedni IBAN, inaczej przelew trafi do weryfikacji dla określenia kraju docelowego, co może przedłużyć czas dostarczenia pieniędzy.
  • SWIFT/BIC. To najogólniej mówiąc, międzynarodowy kod banku docelowego. To ciąg kilku liter, przykładowy kod polskiego banku to BPHKPLPK. Wpisanie tego kodu, znacznie przyspiesza dostarczenie pieniędzy do adresata.
  • Dane adresata. Wysyłając przelew międzynarodowy, należy wpisać imię i nazwisko adresata oraz jego dokładny adres. I tu uwaga, nawet niewielka literówka sprawi, że przelew nie dotrze do celu, a procedura zwrotu pieniędzy do nadawcy będzie długa i kosztowna.

O czym warto wiedzieć?

Jest kilka ważnych spraw, o których warto wiedzieć zanim wykonamy pierwszy przelew międzynarodowy:

  1. Nie trzeba posiadać konta walutowego, żeby przesłać komuś np. kwotę w euro.
  2. Przelewu, nie trzeba wykonywać z określeniem ilości obcej waluty, można wysłać np. 1000 zł i ta suma zostanie przeliczona na odpowiednią ilość dolarów, euro czy innej waluty.
  3. Jeśli wysyłasz pieniądze kontrahentowi czy innej osobie, która nie jest ci bliska, możesz koszty przelewu międzynarodowego podzielić między was. Większość firm, pośredniczący oferuje taką funkcjonalność. Warto, jedynie uprzedzić o takim podziale odbiorcę, który będzie musiał się liczyć z kosztami.

Jak widać, przelew międzynarodowy jest może nieco bardziej skomplikowany niż krajowy, ale kiedy wykonamy go starannie i skorzystamy z opłacalnej oferty jednej z firm, z czasem będziemy wykonywać takie transakcje rutynowo.

Jeżeli nie dostaje pieniądze dla przelewu z Poznaniu to ci pomoge: https://freezl.pl/poznan 

Komentarze są wyłączone.