Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków
Osobisty doradca finansowy: potrzebujesz takiej usługi? Krótka ankieta
25 września, 2018
Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków
Jak korzystać z rejestru BIK?
3 października, 2018
Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków

Warto zawczasu zadbać o dobrą historię kredytową, ponieważ niski scoring znacznie zmniejsza szansę na otrzymanie pieniędzy, w tym i w instytucjach bankowych.

Pożyczaj odpowiedzialnie. Pomyśl o tym, czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę w określonym terminie.

 

A co robić, jeśli już masz złą historię kredytową?

Jak można poprawić sytuację?

 

Czym jest historia kredytowa

Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków

 

Najpierw powinniśmy zapoznać się z pojęciem „historii kredytowej”. Historia kredytowa zawiera informacje o tym, w jaki sposób kredytobiorca wywiązał się z obowiązków określonych w umowie z instytucją kredytową. Dane o historii kredytowej są przechowywane w polskich bazach (BIK, KRD) i służą do oceny wiarygodności kredytowej pożyczkobiorcy oraz do zmiany warunków udzielania pożyczek konkretnej osobie w zależności od jej zdolności kredytowej.

Kilka rodzajów historii kredytowej:

  1. pozytywna (dobra) – jeśli pożyczkobiorca spłacał wszystkie kredyty w terminie i spełniał wszystkie warunki umowy;
  2. negatywna (zła) – jeśli pożyczkobiorca nie spłacił kredytu w terminie, nie dotrzymał warunków umowy lub w ogóle nie zwrócił pożyczki;
  3. czysta – jeśli osoba nie korzystała z kart kredytowych lub usług instytucji kredytowych.

 

Jak możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy masz „zły” kredyt?

Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków

 

Są sytuacje, w których możesz pogorszyć swój scoring kredytowy dokonując płatności na czas, spełniając określone warunki umowy lub w ogóle nie biorąc żadnej pożyczki. To są następujące sytuacji:

  • wybrana firma pożyczkowa okazała się nierzetelna
  • Twoje dane osobowe wpadły w ręce oszustów
  • w umowie warunki były wprowadzone w sposób nieprzejrzysty: nie było wszystkich niezbędnych danych, umowy były mało czytelne – napisane drobnym drukiem itd.

W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić sprawę na policję lub zwrócić się do sądu.

Jeśli jednak znalazłeś się na czarnej liście dłużników i nie jest to związane z nielegalnym działaniem osób trzecich (być może, zaciągnął pożyczkę ktoś z rodziny), musisz samodzielnie znaleźć wyjście z sytuacji.

Niestety w takiej sytuacji nie ma możliwości usunięcie danych z BIK i KRD, ale istnieją sposoby na poprawę swojej historii kredytowej. Możesz więc zwiększyć swoją zdolność kredytową.

 

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków

 

Aby poprawić złą historię kredytową, musisz ją najpierw dokładnie sprawdzić. Pamiętaj, że aby polepszyć historię kredytową w KRD i BIK musisz spędzić na to dużo czasu. Nie martw się o to, ile czasu jest przechowywana negatywna historia kredytowa. Zazwyczaj instytucje finansowe sprawdzają historię sprzed kilku lat, ale jeśli pracownicy odpowiednich firm zobaczą, że zajmujesz się kwestią polepszenia historii, szanse na otrzymanie pieniędzy mogą wzrosnąć.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak możesz polepszyć historię kredytową:

  1. Należy jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązanie. Jeśli w obecnej chwili masz niespłaconą pożyczkę – postaraj się ją natychmiast spłacić. Po pewnym okresie niespłacenia zadłużenia zgodnie z prawem, wierzyciele kierują sprawę do sądu, więc jeśli już masz zaległość, potraktuj spłacanie pożyczki jak najbardziej poważnie;
  2. Ureguluj wszystkie swoje zobowiązania finansowe, dotyczy to również kart kredytowych, pożyczek aktywnych, towarów wziętych na raty . Informacje te mogą być również dostępne dla instytucji finansowych i mogą pomóc w uzyskaniu  kredytu;
  3. Skorzystaj z możliwości restrukturyzacji. Możesz zmienić historię kredytową w banku lub instytucji kredytowej wybierając restrukturyzację zadłużenia, która daje możliwość spłaty zadłużenia w określonym czasie;
  4. Zaciągaj mikropożyczkę na swoje konto bankowe. Instytucja mikropożyczkowa, przykładowo Freezl, oferuje zazwyczaj prostsze i korzystniejsze warunki niż banki, a prawdopodobieństwo zatwierdzenia wniosku jest znacznie wyższe. Takie pożyczki wydawane są na krótki okres, a jeśli są spłacane w terminie i nie są przeterminowane, to całkiem możliwe, że właśnie taka pożyczka polepszy Twoją historię kredytową dość szybko.

 

Szybkie pożyczki pomogą poprawić sytuację

Zła historia kredytowa: jak rozwiązać problem i znów otrzymywać zatwierdzenie wniosków

 

Wiele osób uważa, że ​​negatywna historia kredytowa na zawsze zamyka uzyskanie kredytu we wszystkich organizacjach bankowych i  pozabankowych. W rzeczywistości tak nie jest. Organizacje mikrofinansowe udzielają pomocy w uzyskaniu kredytu dłużnikom. Jeśli kiedyś doszło do przekroczenia terminu spłaty zobowiązania  i teraz masz bardzo niską zdolność kredytową, ale stare zobowiązanie masz dawno temu spłacone, to możesz ubiegać się o pożyczkę na krótki okres w instytucji mikrofinansowania.

Freezl oferuje najwygodniejsze warunki i wyraźnie określa je w umowie. W naszym serwisie używając kalkulatora kredytowego online, możesz sprawdzić oprocentowanie i wybrać odpowiednią kwotę, okres pożyczki. Staramy się pójść na rękę klientowi w każdej sytuacji i możemy pomóc w polepszeniu historii kredytowej.

 

 

Komentarze są wyłączone.