Ciągle włączasz światło, telewizor „ryczy” od rana do wieczora, a być może lubisz brać prysznic przez co najmniej godzinę? Jest to jeden z wielu powodów, dla których na rachunkach za media pojawiają się astronomiczne kwoty.
Zobaczmy, co zrobić, aby zminimalizować te koszty, a jednocześnie nie czuć się ograniczonym.
Aby nie zużywać energii ponad normę, ustaw lodówkę tak daleko od grzejników, jak tylko jest to możliwe (mamy tu na myśli kaloryfer, piekarnik) tak, aby lodówka pozostała w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Kupując, wybieraj energooszczędną lodówkę klasy A, która zużywa mniej energii. Co więcej, wybierz sprzęt, który ma funkcję rozmrażania, dzięki temu zaoszczędzisz do 30% energii zużywanej przez lodówkę.
Choć to urządzenie oszczędza wodę, nie zapomnij przed włączeniem zapełnić zmywarkę naczyniami do pełna.
Najlepszym i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem jest płyta indukcyjna, która umożliwia gotowanie potraw szybciej o 90% niż w przypadku używania innego urządzenia. Jeśli jednak masz kuchenkę gazową, pamiętaj, że naczynia do gotowania muszą mieć znacznie większą średnicę niż palnik. Warto również pamiętać, że gotowanie pod pokrywą pozwoli Ci zaoszczędzić 30% zasobów (gazu lub prądu)!
Choć nie jest to główne urządzenie kuchenne, lecz korzysta z niego wiele rodzin. Dlatego, aby zmniejszyć koszty, użyj poziomu mocy mikrofal 600 W.
Jeśli stawiasz na oszczędność to wybieraj modele czajników. które mają wbudowaną płytę grzewczą zamiast grzejnika. Jeśli nie możesz kupić nowego czajnika od ręki to dobrym rozwiązaniem na to, jest użycie tradycyjnego czajnika do zagotowania wody na kuchence.
Ekspres do kawy. Włączaj ekspres do zasilania tylko na czas robienia kawy lub wybierz producenta termosów, który będzie utrzymywać Twoją kawę gorącą przez długi okres. Korzystanie z tradycyjnych modeli ekspresów do kawy jest również oszczędne.
Żeby pralka zawsze była sprawna, pamiętaj, że bęben musi być napełniony w zalecanej ilości. Jeśli w najbliższym czasie właśnie zamierzasz kupić nową pralkę, wybierz bardziej oszczędny model, który umożliwia pranie ekologiczne z krótkim programem.
Prysznic czy wanna? Chociaż odpoczynek w wannie jest zwykle przyjemniejszy, może to jednak mocno uderzyć po kieszeni. Dlatego warto zrezygnować na rzecz prysznica, który w każdym razie będzie o wiele bardziej oszczędny.
Aby nie zużywać dużo prądu przez telewizor, którego nikt nie ogląda, umieść go w pokoju, w którym rodzina odpoczywa. Pamiętaj o tym, że telewizor w kuchni, który w większości przypadków jest wykorzystywany, jako tło do pracy podczas gotowania zużywa sporo energii elektrycznej.
Przed zakupem, przekonaj się, że odkurzacz jest przyjazny środowisku, pamiętaj o terminowej wymianie worków. Dzięki temu zaoszczędzisz do 30% energii. Ważne jest również używanie wymiennych worków do odkurzaczy. Nowe worki efektywnie zbierają zanieczyszczenia, co skraca czas czyszczenia.
Podczas zakupu, wybierz grzejnik z wbudowanym termostatem, aby można było kontrolować temperaturę. Z reguły każdy spadek temperatury o 2 stopnie zmniejsza koszty o około 10%.
Wybieraj tylko energooszczędne żarówki (LED, halogenowe, kompaktowe lampy fluorescencyjne), ponieważ zużywają one o 5% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Warto również od czasu do czasu czyścić lampy, ponieważ brudne lampy mogą zmniejszyć skuteczność żarówek.
Przede wszystkim stolarka okienna ma być ciepła i trwała. Przez okna możemy stracić do 30% ciepła! W sezonie grzewczym koniecznie należy wietrzyć pomieszczenia i można na tym oszczędzić! Okna trzeba szeroko otworzyć tylko na kilka minut. Dzięki temu uda się szybko przewietrzyć pomieszczenie bez wydatków budżetowych.