Сesja wierzytelności
Pożyczki bez przelewania grosza – na czym polega ten produkt pozabankowy?
10 grudnia, 2018
Сesja wierzytelności
Pożyczka pod zastaw samochodu – zalety i wady?
12 grudnia, 2018
Сesja wierzytelności

Zastanawiasz się co oznacza pojęcie cesji wierzytelności? Doskonale zdajesz sobie sprawę z braku niezbędnych informacji w tym zakresie, a ze względu na wykonywany zawód i posiadanie firmy, chcesz zabezpieczyć się przed oszustami kontrahentów, z którymi masz do czynienia? Jeśli tak, doskonale trafiłeś, świetnie się składa, bo mamy do zaprezentowania swoim czytelnikom wyjątkowy artykuł o cesji wierzytelności! Z przyjemnością przybliżymy Ci ten niezwykle interesujący i przydatny w różnych dziedzinach życia temat. Zapraszamy do lektury! Jednocześnie, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, służymy fachową radą i doradztwem na każdym etapie. Nasi klienci, mogą potwierdzić profesjonalizm, jaki gwarantujemy oraz sprawną komunikację.

Na łamach poradnika dotyczącego tematyki cesji wierzytelności, poruszymy następujące tematy:

  1. Cesja wierzytelności – co to?
  2. Jaki może być przedmiot cesji?
  3. Zastosowanie umowy cesyjnej w codzienności
  4. Podsumowanie

Cesja wierzytelności – co to?

Rozpocznijmy zatem od najważniejszej kwestii, jaką bez dwóch zdań pozostaje wyjaśnienie samego pojęcia cesji wierzytelności. Być może, na pierwszy rzut, z niczym szczególnym się ono nie kojarzy. Niemniej jednak, jest to nic innego, jak przeniesienie wierzytelności. Dla wszystkich przedsiębiorców, cesja wierzytelności, nie powinna kryć żadnych tajemnic, gdyż brak wiadomości w tym temacie, może spowodować wiele komplikacji finansowych. Bardzo często, to właśnie osobom posiadającym własne firmy, zdarzają się liczne problemy z kontrahentami.

Cesja wierzytelności – na czym ona polega?

To doskonała metoda, w sytuacjach, gdy partnerzy biznesowi zalegają z płaceniem kwot należnych za wystawione faktury. Sama cesja wierzytelności, polega na przeniesieniu uprawnień, które dotychczas były w gestii jednego wierzyciela na nowego nabywcę, którym zazwyczaj staje się profesjonalna firma windykacyjna. W takim obrocie spraw, niezbędna jest umowa pomiędzy stronami. W tym celu, strony umowy nazywane są kolejno cedentem, czyli właścicielem uprawnień, a także cesjonariuszem, który ubiega się o przeniesienie na niego wszystkich uprawnień. Podpisanie tego rodzaju zobowiązania, skutkuje tym, że ciężar długu, spoczywa na osobie, która otrzymała uprawnienia.

Jaki może być przedmiot cesji?

Przedmiotem cesji wierzytelności, może zostać niemalże każda wierzytelność, o ile tylko, nie ma przeciwwskazania nie występują ze strony przepisów. Ponadto, niektóre umowy, mogą zawierać informację o zakazie dokonania cesji. Co ciekawe, przeniesienie wierzytelności może odbywać się także w sytuacji przedawnienia lub zabezpieczenia hipoteką. Nie ma jasnego zakazu ze strony obowiązującego prawa, jeśli zamierzamy przenieść wyłącznie część wierzytelności. Podczas podpisywania umowy, z pewnością osoby zastanawiają się, co na całą sytuację może poradzić dłużnik. Nie jest on przecież stroną umowy, więc jego zgoda nie okazuje się być wymagana. Według prawa, dłużnik, nie musi być poinformowany o podejmowanych działaniach. Nie należy jednak zapominać, że powiadomienie go o przelewie wierzytelności skutkuje pojawieniem się dodatkowych skutków prawnych. Istotną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest także fakt, że pomimo podejmowanych działań, sytuacjach dłużnika nie może ulec zmianie ani pogorszeniu.

Zastosowanie umowy cesyjnej w codzienności

Cesja wierzytelności, to alternatywa, która bardzo często jest wykorzystywana nie tylko przez przedsiębiorców, ale również osoby prywatne. Nierzadko, klienci prywatni, decydują się na cesję w sytuacjach związanych z polisami ubezpieczeniowymi. Niemniej jednak, najważniejszą rolą możliwości wykonania cesji wierzytelności pozostaje ułatwienie firmom otrzymania należnej im kwoty. Zazwyczaj, osoby te, przelewają swoje wierzytelności na profesjonalnie zajmującą się tego rodzaju działaniami firmę windykacyjną.

Podstawowe elementy umowy cesyjnej

Jeśli jesteś zainteresowany podpisaniem umowy dotyczącej cesji wierzytelności, nie możesz zapominać o najważniejszych aspektach w trakcie zawierania porozumienia z jedną z zajmujących się tego rodzaju problemami firmę.

Na pierwszym miejscu, wśród najbardziej istotnych aspektów, pozostaje konieczność zawierania umowy na piśmie. W takich sytuacjach, możliwe jest znacznie prostsze wyjaśnienie wszelkiego rodzaju rozbieżności, jakie mogą powstać. Nie należy zapominać także o bardzo szczegółowym opisaniu wierzytelności, w taki sposób, aby zagwarantować sobie pełne zabezpieczenie.

Podsumowanie

Jak się zatem okazuje, samo przeniesienie wierzytelności w postaci cesji, to jedna z bardzo popularnych alternatyw, dla osób, które mają dość ubiegania się o swoje środki i chcą pozbyć się problemu ze swoim kontrahentem. Z tego też względu, jeśli ktokolwiek z czytelników, byłby zainteresowany tego rodzaju rozwiązaniem, z przyjemnością, pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności. Nasi eksperci, dołożą wszelkich starań, aby krok po kroku, wykonać pracę, która przyniesie spektakularne efekty. Koniecznie sprawdź naszą ofertę i bądź o krok przed swoimi dłużnikami. Pamiętaj, że nieznajomość prawa może Ci zaszkodzić, ale jeśli za późno na jego analizowanie, powierz to zadanie fachowcom, którzy wyciągną Cię z opresji i przywrócą płynność finansową firmy.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.