Wielkimi krokami, zbliża się zakończenie roku podatkowego 2018. Najwyższy czas, dowiedzieć się, w jaki sposób, poprawnie rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. W dzisiejszym artykule poradnikowym, postanowiliśmy zawrzeć wszelkie niezbędne informacje, które ułatwią zainteresowanym osiągnięcie zamierzonego celu.
Wbrew powszechnie panującej opinii, rozliczanie PIT, nie należy do kwestii, które muszą sprawiać ogromne trudności statystycznemu Kowalskiemu. W obecnej erze możliwości, istnieje alternatywa, dzięki której, masz możliwość rozliczenia się online. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób tego dokonać, nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do wnikliwej lektury.
W artykule znajdziesz:
Ogólne informacje dotyczące rozliczenia pitu
Do końca lutego 2019 roku, Twój pracodawca, ma obowiązek dostarczyć Ci dokument w postaci PITu-11. To właśnie na jego podstawie, do 30 kwietnia 2019 roku, masz obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Z roku na rok, tego rodzaju zobowiązania stają się znacznie łatwiejsze do wypełnienia. Obecnie, możesz dokonać wszystkich czynności nawet bez wychodzenia z domu. Rozliczenie swojej deklaracji online, gwarantuje swobodę i prostotę realizacji. Nie musisz marnować czasu w kolejkach, ani spędzać długich godzin na drukowania i wypełnianiu wniosku. Wystarczy dostęp do internetu i chwila wolnego czasu.
Kwestie, związane z rozliczeniem pitu online
Rozliczenie pitu online, to jeden z najłatwiejszyc sposobów, gwarantujących znacznie więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim, na rynku, dostępne są formularze, które prowadzą zainteresowanych krok po kroku i znacznie zwiększają powodzenie wypełnienia wniosku już za pierwszym razem. Dzięki czemu, złożenie zeznania podatkowego samodzielnie, nie powinno sprawiać żadnego problemu. Bardzo przydatnym narzędziem, które umożliwia bezproblemowe wypełnianie elektornicznej wersji PITu jest na przykład program, który pozostaje ogólnodostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Mowa o e-Deklaracje.
Odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe organy państwowe, zachęcają podatników do samodzielnego rozliczenia deklaracji. Oferują również dodatkowe ułatwienia na przykład w postaci opcji rozliczenia wstępnie uzupełnionej deklaracji. Polega ona na uzupełnieniu jej informacjami, otrzymanymi na podstawie PITu-11 od pracodawcy. Do zadań podatnika należeć będzie wyłącznie sprawdzenie ich i ewentualne naniesienie poprawek wraz z dodatkowymi informacjami.
Należy mieć na uwadzę, że z tego rodzaju rozwiązania, mogą korzystać wyłącznie osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i rozliczają się samodzielnie lub razem z małżonkiem.
Instrukcje wypełnienie pitu samodzielnie
Z doświadczenia, wiele osób rekomenduje, aby rozliczenia podatkowego nie odkładać na ostatnią chwilę. Z tego też względu, rozliczenie za pomocą formularza online jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Im szybciej złożysz deklarację, tym wcześniej otrzymasz należny zwrot.
Podczas wypełniania wniosku o rozliczenie podatkowe, należy postępować zgodnie z instrukcją, co zagwarantuje sprawne rozliczenie się z fiskusem. Program, poprowadzi Cię krok po kroku po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól. Na samym początku, uzupełniasz wymagane kwestie danymi osobowymi.
Działania konieczne do podjęcia krok po kroku
Krok 1
Przygotuj PIT-11, na którego podstawie wykonasz prawidłowo zeznanie podatkowe.
Krok 2
Rozpocznij wypełnianie formularza PIT-37 . Doskonałym pomysłem, będzie skorzystanie z pomocnych stron lub aplikacji, dzięki którym z łatwością osiągniesz cel.
Krok 3
Wprowadź PESEL, następnie rok za który składasz zeznanie i wybierz formę opodatkowania.
Krok 4
Przeanalizuj dane z części A i B.
Krok 5
W części C, niezbędne jest wypełnienie informacji, które dotyczą Twoich dochodów wykazanych w PIT-11.
Krok 6
Pora na wypełnienie części D, aplikacja sprawnie pomoże Ci w podjęciu odpowiednich działań i znajdzie odpowiednie dane do wyliczeń.
Krok 7
Część E, to miejsce, w której, wyliczysz podstawę opodatkowania i podatek przed uwzględnieniem ulg i odliczeń.
Krok 8
Następnie, program przejdzie do części F, gdzie oprócz kwoty z wcześniejszej części, większość pól, dotyczy odliczeń z tytułu ulg.
Krok 9
Program, sprawnie przeprowadzi działania, jakie należy wykonać w częściach G,H i I.
Krok 10
Jeśli chcesz przekazać 1 procent podatku na poczet wybranej organizacji, możesz tego dokonać w części J i K.
Krok 11
Część L, to miejsce na wykazanie wypełnionych załączników, na przykład tych, związanych z ulgą na dziecko.
Krok 12
W części ostatniej – M, kluczowy pozostaje podpis podatnika. W przypadku wybrania rozwiązania online, swój PIT, podpisujesz danymi autoryzacyjnymi.
Sposób, dzięki któremu dowiesz się, czy Urząd Skarbowy otrzymał Twoje rozliczenie
Jeśli zastanawiasz się, czy Twój PIT został otrzymany przez Urząd Skarbowy, możesz to sprawdzić. Z pewnością, zostaniesz o tym poinformowany mailowo. Nie zwlekaj z rozliczeniem PITu i zdecyduj się na jego rozliczenie już teraz. Dopełnienie zobowiązania nie należy do skomplikowanych czynności i na pewno doskonale poradzisz sobie z każdym elementem przy pomocy programu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, służymy pomocą!