Gotując w domu automatycznie tworzymy oszczędności
Co sprawia, że nie potrafimy zwiększyć swoich dochodów?
Czerwiec 26, 2018
Gotując w domu automatycznie tworzymy oszczędności
Przelew weryfikacyjny przy pożyczce online – obalamy mity
Lipiec 6, 2018

Gotując w domu automatycznie tworzymy oszczędności

Gotując w domu automatycznie tworzymy oszczędności

Gonimy, pędzimy, zarabiamy i mamy mało czasu, a nawet jeśli go mamy to i tak przeważnie jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby po pracy spędzać czas na przygotowywaniu jedzenia. Stereotyp codziennych, domowych posiłków, który przez lata funkcjonował w Polsce, powoli odchodzi do lamusa. Coraz mniej czasu spędzamy w kuchni, a coraz częściej stołujemy się poza domem. Są tego dobre i złe strony, a główną wadą są koszty jedzenia na mieście.

Jedzenie na mieście kontra domowe obiadki

Czynnikiem, który sprawił, że wolimy jadać w lokalach to ich duża dostępność i spora rozpiętość cenowa. Poza drogimi restauracjami, pełno jest także barów, lokali typu bistro oraz fastfoodów i foodtrucków, gdzie można zjeść dość tanio i szybko. To na pewno bardzo duża oszczędność czasu. Zamiast stać przy garach, lepiej zamówić gotowy obiad a w zamian za to odpocząć, zrobić porządki albo pobawić się z dziećmi. Panuje powszechna opinia, że dziś gotowanie to strata czasu, tym bardziej, że zabierają go także zakupy i zmywanie, które nierozerwalnie łączą się z przygotowywaniem posiłków.

Jest jednak i druga strona medalu, gotując w domu, zawsze wiemy co jemy i co podajemy swojej rodzinie. Oprócz tego możemy mieć w ten sposób większą kontrolę nad zawartością tłuszczu i cukrów prostych, co szczególnie ważne jest w przypadku osób, które muszą być na diecie. Jednak największą zaletą przestawienia się na domowe posiłki jest oszczędność pieniędzy, bo żywienie na mieście zawsze jest droższe od domowego pichcenia.   

Ile kosztuje jedzenie na mieście?

W celu przeanalizowania kosztów jedzenia na mieście nie należy brać pod uwagę drogich, wystawnych restauracji, do których chodzimy sporadycznie. Chodzi jedynie o wcześniej wspomniane miejsca, gdzie można zjeść szybko i w miarę ekonomicznie. Ceny posiłków będą zróżnicowane w zależności od miasta czy firmy, która je serwuje, ale spokojnie można przyjąć jakąś średnią. I tak:

  •         Fast food. Wciąż ukochany, chociaż niezdrowy. Na rynku są wiodące marki i ich sieciowe restauracje, ale też rozmaite budki z kebabami, zapiekankami, frytkami itp. Średnio jednorazowy posiłek w takim miejscu kosztuje 15-20 zł.
  •         Bar mleczny. To może niefortunna nazwa, bo kojarzy się z czasami komunistycznymi, ale pod tym pojęciem kryją się przeróżne bistra i jadłodajnie, które serwują zestawy obiadowe i śniadania na ciepło. Koszt posiłku w takim miejscu to także 15-20 zł.
  •         Gotowe kanapki. Oprócz obiadów, podczas pracy lub zajęć na uczelni,  wchłaniamy również kupne kanapki. Są pyszne, bo mają dużo różnych składników, ale przede wszystkim widzimy tu oszczędność czasu. bo możemy rano dłużej pospać. Zakładając, że zjadamy w ciągu dnia dwie takie kanapki czy bułki, musimy wydać na nie 15-20 zł.

Czy domowe jedzenie kosztuje mniej?

Z analizy wynika ewidentnie, że praktycznie każdy rodzaj szybkiego, gotowego posiłku ma cenę skalkulowaną na podobnym poziomie. Nie jest to dziełem przypadku, cena ma sprawiać wrażenie niewysokiej, a jednorazowy wydatek rzędu 15-20 zł nikogo nie przeraża. Ale podliczmy cały miesiąc. Jeśli nawet przyjmiemy, że koszty jedzenia na mieście ponosimy jedynie w dni robocze, powiedzmy 20 dni w miesiącu, to wychodzi nam kwota 300-400 zł za same obiady. Jeśli kupujemy dodatkowo gotowe kanapki to kwota rośnie dwukrotnie, czyli 600-800 zł.

Tymczasem średni koszt wytworzenia kanapki w domu kosztuje mniej więcej 2-3 zł za sztukę, więc dwie kanapki kosztują maksymalnie 6 zł na dzień. Gotując klasyczne domowe obiady, bez egzotycznych i drogich składników generujemy koszt około 8-10 zł za porcję. Podsumowując, domowe jedzenie przynosi spore oszczędności, ponieważ jesteśmy w stanie zamknąć się w kwocie  280-320 zł na miesiąc. Tyle, że musimy się bardziej wysilić, ale jak to w życiu, zawsze jest coś za coś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.