Ile komornik może zabrać z konta
Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2019
31 stycznia, 2019
Ile komornik może zabrać z konta
Koszt remontu łazienki w 2019 roku: ekskluzywne rozwiązania i standardowe projekty wpisujące się w każdy gust
31 stycznia, 2019
Ile komornik może zabrać z konta

Życie nie jest ciągle usłane różami. Czasami zdarza się, że wpadamy w kłopoty finansowe, nie tylko poprzez zaciągniecie pożyczek, ale także niepłacenie alimentów, bądź czynszu za mieszkanie. Jeśli sprawy długu nie da się załatwić polubownie trafia ona do sądu, a zaś do komornika, który ustala zasady zajęcia gotówki. Najważniejsze jest by współpracować z komornikiem, dzięki czemu będziemy w stanie prowadzić negocjacje w jakiej wysokości dług jesteśmy w stanie spłacać, nawet jeśli jest to najmniejsza kwota. Wiele osób nie jest jednak rozeznana w tematach zajęć komorniczych, boi się konsekwencji i nie stawia się na umówione spotkania. Dlatego warto przybliżyć informacje na temat egzekucji komorniczej. Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi zagadnieniami, które przybliżą wszystkie najważniejsze aspekty związane z często zadawanym pytaniem o środkach, jakie może zabrać komornik osobie zadłużonej z konta!

Jak wygląda proces egzekucji komorniczej

Egzekucja komornicza to inaczej zajęcie przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest komornik, części wynagrodzenia, emerytury, renty i innego typu przychodów w poczet spłacenia długów. W toku sprawy komornik może zająć znaczną część wynagrodzenia jednak nie może zabrać przedmiotów i pieniędzy chronionych prawnie. Jeśli nie do końca jesteś rozeznany w tej kwestii, nie musisz się obawiać. Właśnie o tym przeczytasz na łamach naszego artykułu. Proces egzekucji komorniczej zaczyna się od otrzymania zawiadomienia o rozpoczęciu egzekucji komorniczej, w kolejnych krokach komornik zbiera informacje na temat Twojego majątku, z której części najlepiej będzie pobierać opłatę na zadłużenie. Po ustaleniu wszystkiego nadchodzi moment zajmowania części wynagrodzenia przez firmę komorniczą. Kolejnym etapem może być całkowite zajęcie konta w banku, w tym momencie komornik będzie operował kontem i wpłatami na nie wpływającymi. Jeśli posiadamy rentę lub emeryturę tutaj także komornik może dokonać zajęcia, jednak należy mieć świadomość, że występuje kwota wolna od zajęcia. Kolejnym już ostatnim etapem egzekucji komorniczej jest zajęcie nieruchomości.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Kwotą wolną od podatku nazywamy gotówkę, z której komornik nie może nic odciągnąć do spłacenia zadłużenia. W zależności od tego, czy egzekucja komornicza jest pobierana z wynagrodzenia, renty, czy emerytury ta kwota jest inna. W przypadku wynagrodzenia z umowy o pracę kwotą wolną od zajęć jest 1634 zł, czyli tyle ile dostaje osoba pracująca na wynagrodzeniu minimalnym. Z każdej dodatkowej kwoty komornik może nas rozliczyć. Jeśli mowa o emeryturze sprawa wygląda nieco inaczej.  Komornik może zabrać 25% całej kwoty emerytury która wynosi 1029,80 zł. Czyli każdą kwotę powyżej 772,35 złotych funkcjonariusz publiczny może poddać jako spłatę zadłużenia. Z kolei w przypadku renty komornik w zależności od rodzaju renty: z tytułu całkowitej niezdolności kwota wynosi 772,35 zł, a z tytułu częściowej niezdolności 579,27 zł. Każda kwota powyżej tych dwóch wymienionych może zostać poddana egzekucji komorniczej.

Jaką kwotę komornik może zabrać z konta

Ile komornik może zabrać z konta Oprócz kwot wolnych od zajęcia, funkcjonariusz publiczny, jakim jest komornik może zabrać wszelkie dodatkowe kwoty, które przekraczają kwotę wolną od zajęcia. Jeżeli zadłużenie jest naprawdę duże, a klient nie współpracuje z funkcjonariuszem może on także zająć inny majątek dłużnika to jest telewizor, komputer, laptop, konsolę, biżuterię, drukarkę, telefon, tablet, lodówkę, mikrofalówkę, ekspresy do kawy, wszelkie urządzenia elektryczne, meble, żyrandole, rowery itp. Jeśli te rzeczy nie zaspokoją długu klienta, może nawet stracić dom lub inne nieruchomości, jakimi do tej pory gospodarował.

Zajęcia komornicze, a zasiłki

Jeśli osoba poinformowana o egzekucji komorniczej pobiera zasiłki musi wiedzieć, że komornik nie może odciąć dłużnika od wszystkich środków do życia. Zwolnione z zajęć komorniczych są między innymi takie dochody jak: alimenty, świadczenia wypłacane na rodzinę (+500, dodatki rodzinne, porodowe, dla sierot), zasiłki dla opiekunów, świadczenia uzyskiwane w ramach pomocy społecznej, świadczenia wychowawcze i integracyjne.

Pomoc osobie z zadłużeniem komorniczym

W sytuacjach zetknięcia się z procesem egzekucji komorniczej, często nie jesteśmy świadomi możliwości i praw, które nam przysługują. Z pomocą przyjdzie nam pełnomocnik prawny, który w sytuacjach permanentnego stresu, uspokoi nasze myśli i pomoże znaleźć rozwiązanie by szybko spłacić dług i pożegnać się z komornikiem. Często osoby nie rozumieją zajęć komorniczych od strony prawnej, w czym pełnomocnik też na pewno udzieli fachowego wytłumaczenia. O pomoc bezpłatnej porady prawnej można starać się w Urzędach Miasta.

Komentarze są wyłączone.