Kiedy zwrot podatku w 2019?
Samochód benzynowy czy diesel? Mamy odpowiedź!
18 grudnia, 2018
Kiedy zwrot podatku w 2019?
Jak zapłacić mandat przez internet?
25 grudnia, 2018
Kiedy zwrot podatku w 2019?

Polscy podatnicy będący osobami fizycznymi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT. Takie rozliczenie podatkowe musi trafić do fiskusa od każdego, kto uzyskuje przychody objęte ustawowym opodatkowaniem. W rocznej deklaracji pojawia się kwota podatku do zapłaty lub wysokość nadpłaty zobowiązania podatkowego. Pieniędzy nie otrzymamy jednak od razu w przypadku nadpłaty – trzeba na to czekać nawet 90 dni.

Większości podatników, którym przysługują odliczenia w przypadku zobowiązania podatkowego, w PIT-cie za miniony rok wychodzi nadpłata. To kwota, która jest różnicą między tym, co w ciągu minionego roku zostało wpłacone fiskusowi w formie comiesięcznych zaliczek a tym, co powinno zostać pobrane faktycznie przez Urząd Skarbowy. Jeśli wpłaty były większe niż powinny, wtedy podatnikowi należy się zwrot podatku.

Może zajść również przeciwna sytuacja. Czasem bowiem okazuje się, że kwota comiesięcznych wpłat do Urzędu Skarbowego jest niższa niż należny podatek. Co to oznacza? W takiej sytuacji mamy do czynienie z niedopłatą i konieczne jest wpłacenie brakującej kwoty na konto bankowe właściwego Urzędu Skarbowego.

Komentarze są wyłączone.