Większości podatników, którym przysługują odliczenia w przypadku zobowiązania podatkowego, w PIT-cie za miniony rok wychodzi nadpłata. To kwota, która jest różnicą między tym, co w ciągu minionego roku zostało wpłacone fiskusowi w formie comiesięcznych zaliczek a tym, co powinno zostać pobrane faktycznie przez Urząd Skarbowy. Jeśli wpłaty były większe niż powinny, wtedy podatnikowi należy się zwrot podatku .
Może zajść również przeciwna sytuacja. Czasem bowiem okazuje się, że kwota comiesięcznych wpłat do Urzędu Skarbowego jest niższa niż należny podatek. Co to oznacza? W takiej sytuacji mamy do czynienie z niedopłatą i konieczne jest wpłacenie brakującej kwoty na konto bankowe właściwego Urzędu Skarbowego.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytannia:
Kiedy PIT z rozliczeniem musi trafić do fiskusa?
Jak sprawdzić termin zwrotu podatku PIT?
W jakich przypadkach termin zwrotu podatków wydłuża się?
Zwrot podatku 2019 – kiedy go otrzymamy?
Zwrot z podatku 2018 – kiedy fiskus nie odda pieniędzy?
Kiedy PIT z rozliczeniem musi trafić do fiskusa?
Roczny PIT do US to obowiązek każdego, kto w ciągu minionych 12 miesięcy podatkowych zarabiał pieniądze ze źródła podlegającemu opodatkowaniu. Podatnik, który nie uzyskał żadnych dochodów, nie musi takiej deklaracji składać. Najwcześniej, bo do końca stycznia 2019 roku, powinni złożyć PIT wszyscy, którzy podlegają rozliczeniu w formie karty podatkowej (składają formularz PIT 16A), osoby duchowne (składają formularz PIT 19A), a także osoby prowadzący działalność gospodarczą i rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu (formularz PIT 28). Kolejny termin to 8.02.2019 roku. Wtedy to Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozlicza emerytów (wypełnia formularz PIT 40A). Pozostali podatnicy muszą się rozliczyć do 30 kwietnia 2019 roku, są to:
osoby prowadzące działalność gospodarczą – PIT 36;
podatnicy korzystający z podatku liniowego – PIT 36L;
osoby zatrudnione na umowę pracę – PIT 37;
podatnicy uzyskujący dochód z inwestycji w akcje spółek giełdowych – PIT 38;
osoby otrzymujące dochód ze zbycia prywatniei nieruchomości i dochód w ogóle związany z nieruchomościami – PIT 39.
Jak sprawdzić termin zwrotu podatku PIT?
Za pomocą serwisu opracowanego przez Ministerstwo Finansów, dostępnego obecnie w trybie online, można sprawdzić, jaki obecnie jest status zeznania podatkowego i kiedy czekać na zwrot nadpłat z rocznych podatków dochodowych dla osób fizycznych na podstawie PIT za 2018 rok. Obecnie dostępne jest sprawdzenie informacji za 2018 rok, z kolei zwrot pieniędzy powinien mieć miejsce już na początku 2019 roku.
Warto tutaj dodać, że wcześniej jedynie pojedyncze urzędy skarbowe udostępniały informacje w trybie online, ale od zeszłego roku system ten został zunifikowany. Obecnie w interesie osób, które chcą dokładnie dowiedzieć się, na jakim etapie jest zwrot podatku PIT, na portalu Ministerstwa Finansów stworzono prosty i dokładny kalkulator, który można znaleźć pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/zwrot-nadplaty-pit.
Aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje powinniśmy przestrzegać następujących zasad:
Wchodzimy na stronę internetową Ministerstwa Finansów;
Wypełniamy formularz podając właściwe dane dotyczące urzędu skarbowego oraz izby administracji skarbowej, następnie NIP, a także PESEL;
Wpisujemy kwotę przychodu, którą uzyskaliśmy w 2018 roku.
W celu sprawdzenia zwrotu z urzędu skarbowego trzeba podać następujące informacje:
NIP pierwszej z osób-podatników podanych w zeznaniu oraz jej numer identyfikacyjny (PESEL);
Wielkość przychodów uzyskanych w ciągu 2018 roku. Warto tutaj dodać, że składając wniosek o zwrot podatku PIT powinniśmy podawać dane wyłącznie w pełnych złotówkach, dlatego należy pominąć wszystkie końcówki, które wynoszą mniej niż 50 groszy. W sytuacji, gdy końcówki wynoszą więcej niż 50 groszy, kwotę należy podnieść do pełnych złotych.
Kolejno trzeba kliknąć w „szukaj” i wówczas powinniśmy natychmiast zobaczyć wysokość kosztów, które będą nam zwrócone w 2019 roku. Tak oto w kilka minut za pomocą klarownego systemu online możemy uzyskać dokładne informacje dotyczące zwrotu podatku. Ponadto w większości przypadków od momentu złożenia wniosku do momentu podjęcia decyzji o kwocie, która podlega zwrotowi z urzędu skarbowego , często upływa nie więcej, niż dwa miesiące. W miastach powiatowych, a tym bardziej wojewódzkich decyzja o zwrocie podatku zostaje podejmowana jeszcze szybciej.
Gdy zwrot z podatku ma złożoną formę, możliwe są dwa rozwiązania z zakresu rozliczenia podatków. Rozliczenie może posiadać formę indywidualną lub wspólną, niekiedy również odbywa się specyficzne rozliczenie – dzieje się tak w przypadkach, kiedy jeden z małżonków w ciągu roku nie uzyskał żadnych przychodów. Złożona kwota zwrotu podatku za 2018 rok powinna być podana w odpowiednich częściach PIT-u:
Pozycja 45: PIT 28 (19,20);
Pozycje 90 i 141: PIT-36 (23, 35, 25);
Pozycje 13 i 18: PIT-36L (12, 13, 14).
Jeśli wszystkie dane zostaną podane we właściwy sposób, w aplikacji pojawi się informacja o tym, że zeznanie podatkowe zostało złożone poprawnie. Potwierdza to jedna z poniższych informacji:
Ten symbol oznacza, że urząd skarbowy skończył prowadzić proces zwrotu opłaty;
Jeśli widzimy ten symbol, to znaczy, że proces zwrotu podatków jeszcze trwa.
W niektórych sytuacjach na stronie widnieje napis „Podano błędne dane lub brak informacji o zeznaniu na dzień wyszukiwania”. Jeśli widzimy go podczas sprawdzenia PIT , to oznacza, że dane o zeznaniu podatkowym jeszcze nie zostały wprowadzone do odpowiedniej aplikacji lub niektóre informacje zostały podane niepoprawnie.
Ważne szczegóły:
Nadpłata przed 1 stycznia nie może zostać zwrócona z tego powodu, że złożenie deklaracji rocznej przed zakończeniem roku kalendarzowego nie jest możliwe;
Zwrot nadpłaty przed PIT-11 jest możliwy, ale wyłącznie w sytuacji, gdy roczny PIT został złożony bez błędów;
Nadpłaty w okresie maksymalnym są możliwe, ale w takiej sytuacji naliczane będą odsetki za zwłokę. Zatem dla podatnika takie przedłużenie ma pozytywne konsekwencje.
Jeśli w trakcie wypełnienia formularza wynikną jakiekolwiek problemy, możesz skorzystać z dokładnej ściągi, która jest również podana na stronie ministerstwa i przedstawia jakie pola z formularza PIT trzeba wziąć pod uwagę podczas wypełnienia formularzu i jak szybko dokonać sprawdzenie statusu zwrotu podatków.
W jakich przypadkach termin zwrotu podatków wydłuża się?
Jak już powiedzieliśmy, w Polsce zwrot podatków zazwyczaj jest dokonywany dość szybko, niemniej jednak gdy rozliczenia dokonywano w ostatniej chwili, termin zwrotu może istotnie wydłużyć się. Również serwis e-pity może nie pokazać oczekiwanej kwoty, jeśli wprowadzimy dane z zapytaniem kilka dni po składaniu deklaracji elektronicznej.
Jeśli chodzi o rozliczenie podatku za 2019 rok , to tutaj warto dodać, że niezależnie od tego, czy złożenie deklaracji podatkowej nastąpi 1 stycznia, czy też 15 lutego, termin zwrotu zacznie liczyć się od 16 lutego (wiąże się to z tym, że okres rozliczeń podatkowych zaczyna się 15 lutego). W przypadku rozliczeń dokonywanych w formie elektronicznej termin zwrotu wynosi 45 dni, we wszystkich innych przypadkach wydłuża się on do 4 miesięcy. Gdy nastąpi konieczność korekty zeznania, sprawa zostanie rozpatrzona w ciągu 2 miesięcy, lecz nie dłużej niż 3 miesiące od momentu przekazania pierwotnego zeznania podatkowego.
Ogólnie rzecz biorąc termin zwrotu z podatku 2018 będzie wyglądał następująco:
Termin składania deklaracji
Zwrot podatku PIT
1 stycznia – 15 lutego
1 kwietnia
16 lutego – 30 kwietnia (e-deklaracje)
W ciągu 45 dni od dnia następującego po złożeniu deklaracji
16 lutego – 30 kwietnia (drukowane deklaracje)
W ciągu 3 miesięcy od dnia następującego po złożeniu deklaracji
PIT-37/PIT-38
Maksymalnie do 14 maja
PIT-28 (e-deklaracja)
W ciągu 45 dni od dnia następującego po złożeniu deklaracji
PIT-28 (deklaracja drukowana)
W ciągu 3 miesięcy od dnia następującego po złożeniu deklaracji
Zwrot z PITu zgodnie z polskim ustawodawstwem trwa 3 miesiące, ten termin nie może być przedłużony z powodu weryfikacji deklaracji lub jej kontroli ze strony organu skarbowego. Niemniej jednak w różnych sytuacjach termin zwrotu nadpłaty może wyglądać następująco:
Skrócenie terminu zwrotu nadpłaty pit 2019 występuje w przypadkach:
Składania deklaracji w formie elektronicznej;
Podejmowania decyzji o rozliczeniu PIT w krótszym terminie;
Pozytywnego rozpatrzenia wniosku podatnika znajdującego się w szczególnej sytuacji, wymagającej przyspieszenia zwrotu z podatku ;
Zmiana miejsca zamieszkania podatnika, który wyjeżdża do regionu, gdzie zwrot pieniędzy z tytułu nadpłaty odbywa się w krótszym terminie, niż w miejscu jego poprzedniego zamieszkania.
Czas zwrotu podatku 2019 wydłuża się gdy występuje:
Potrzeba wprowadzenia poprawek do deklaracji PIT;
W przypadku dokonania czynności sprawdzających i ujawnieniu w ich trakcie potrzeby wprowadzenia korekty do deklaracji;
Zmiana miejsca zamieszkania podatnika, który wyjeżdża do regionu, gdzie zwrot pieniędzy z tytułu nadpłaty odbywa się w dłuższym terminie, niż w miejscu jego poprzedniego zamieszkania.
Zwrot podatku 2019 – kiedy go otrzymamy?
W złożonym do US rocznym zeznaniu może wystąpić niedopłata albo nadpłata. Jeśli pobrane w ciągu minionych 12 miesięcy wpłaty do US były wyższe od należnego podatku, wtedy konieczny jest zwrot z podatku przez fiskusa. Należną sumę otrzymuje się przelewem, coraz rzadziej – przekazem pocztowym.
Według nowych przepisów, obowiązujących od 2019 roku, bardzo szybkie rozliczenie się z fiskusem to szansa na wcześniejsze otrzymanie zwrotu podatku . Najszybciej uzyskamy należną kwotę, składając zeznanie roczne przez internetu (e-deklaracje).
Ile US ma czasu na zwrot podatku ? Jeśli chodzi o e-deklarację, regulacje prawne dają US na oddanie nadpłaconej sumy tylko 45 dni, licząc od dnia przekazania PIT-u do US. Warto jednak pamiętać, że jeśli roczny dokument rozliczeniowy przekażemy fiskusowi w innych sposób niż online, wtedy na zwrot podatku będziemy czekać około 90 dni. Mało tego, czasem konieczna jest korekta zeznania rocznego PIT i wtedy nadpłata może przyjść jeszcze później, bo US zyskuje dodatkowe 60 dni na weryfikację PIT-u.
Jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku?
Obywatele polscy, składający deklarację podatkową, z której wynika, że należy im się zwrot podatku , często oczekują na tę należność z niecierpliwością i to zupełnie zrozumiałe. Warto wiedzieć, że za pomocą internetu możemy sprawdzić, czy nasza deklaracja została już sprawdzona przez fiskusa. Jak to zrobić? Wystarczy zweryfikować status PIT 2018 . Od 2017 r. stan zwrotu podatku możemy kontrolować, korzystając z systemu online. W tym celu musimy wejść na stronę Ministerstwa Finansów status PIT : https://www.finanse.mf.gov.pl/no-cache/pp/zwrot-nadplaty-pit. Tam należy podać następujące dane:
Numer PESEL, natomiast przedsiębiorcy – NIP;
Przychód (w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem – przychód podatnika, a nie małżonka).
Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych otrzymamy informację na temat stanu rozliczenia PIT:
status „Zrealizowano” – zwrot podatku z PIT już został zatwierdzony i przekazany podatnikowi;
status „W trakcie realizacji” – zwrot podatku PIT 2018 jest jeszcze realizowany.
Problem z weryfikacją statusu rozliczenia rocznej deklaracji PIT pojawia się, gdy wprowadzone przez podatnika informacje nie są poprawne. Może się także okazać, że w systemie Ministerstwa Finansów brak nadal danych na temat konkretnej deklaracji. Wtedy pojawi się informacja: „Podano błędne dane lub brak informacji o zeznaniu na dzień wyszukiwania”.
Warto pamiętać, że złożony roczny PIT bywa widoczny w systemie Ministerstwa Finansów nie od razu, potrzeba na to czasu. Dlatego stan rozliczenia PIT 2018 najlepiej zweryfikować dopiero kilka dni po przekazaniu deklaracji do US.
Zwrot z podatku 2018 – kiedy fiskus nie odda pieniędzy?
Zdarzają się sytuacje, że pomimo należnego zwrotu podatku 2019 , fiskus nie zwróci podatnikowi pieniędzy. Dlaczego nie dostaje zwrotu podatku? Należność bywa po prostu zaliczone przez US na poczet przyszłych zobowiązań podatnika wobec fiskusa. Dodatkowo środki, które powinny zostać przekazane podatnikowi, mogą zostać zamrożone przez komornika. Warto jednak pamiętać, że zamrożenie zwrotu podatku PIT na przyszłe zobowiązania podatkowe ma priorytet przed zamrożeniem środków przez komornika.
Zwrot nadpłaty PIT 2019 nie należy się podatnikowi w momencie, gdy nie została przekroczona minimalna ustawowa kwota. Zwrot podatku realizowany jest najczęściej, gdy podatnikowi należy wypłacić powyżej 8,70 zł. W przypadku niższej kwoty, nadpłata zostaje zaliczona do przyszłych zobowiązań podatkowych. Zwrot z PIT-u nie należy się także osobom, które zalegają z zapłatą mandatów. W przypadku takich podatników nadpłata zostanie zajęta na pokrycie należnych długów.
Termin zwrotu z Urzędu Skarbowego zależy od tego, kiedy został złożony roczny PIT do US. Jeśli zrobimy to pod koniec kwietnia, czas oczekiwania na należność, może wydłużyć się nawet do 3 miesięcy. Każdy podatnik, który z niecierpliwością oczekuje na zwrot podatku, powinien zatem rozliczyć się z fiskusem na początku roku i sprawdzać stan zeznania podatkowego na stronie Ministerstwa Finansów. A jeśli ktoś nie będzie miał środków na dopłatę do podatku, może skorzystać z pożyczki we Freezl. Nie warto w tym przypadku ociągać się z uregulowaniem należności wobec US, bo to może być kosztowne.