Wiele osób doświadcza sytuacji, kiedy warunki pożyczki różnią się od promowanych w reklamie. Oprocentowanie pożyczki rośnie, mogą pojawić się dodatkowe koszty, a bank narzuca dodatkowe opłaty za usługi. W rezultacie oferta nie jest aż tak wygodna, jak stwierdzono wcześniej.
W tym artykule omówimy główne „pułapki” i sposoby ich uniknięcia.
Widzisz reklamy z kuszącą ofertą wziąć kredyt z oprocentowaniem 10%. Ale już w banku, w momencie podpisania umowy, zobaczysz, że oprocentowanie wynosi 25-30%. Banki wykorzystują niskie oprocentowanie w swojej reklamie, aby przyciągnąć uwagę klientów. Ale aby nie naruszać zasad reklamy, umieszczają gwiazdki i zapisują drobnym drukiem trudne warunki do uzyskania takiej stopy oprocentowania.
Aby nie dać się złapać na przynętę ukrytego oprocentowania – umowę pożyczki należy przeczytać od deski do deski. Zadawaj pytania konsultantom o kosztach kredytu. Również wymagaj przedstawienia harmonogramu spłaty i wysokość poszczególnych rat kredytu.
Niektóre banki biorą dodatkową prowizję za rozpatrzenie wniosku, udzielanie pożyczki, obsługiwanie konta i inne związane rzeczy z kredytem. W końcu może wyjść kwota, o którą się nie spodziewałeś.
Dobra rada dla Ciebie – dokładnie zapoznaj się z umową i nie bój się zadawać dodatkowe pytania odnośniej prowizji.
Jeżeli tekst umowy pożyczki dla Ciebie jest nieczytelny i nie możesz zrozumieć te pojęcia, poproś konsultanta o pomoc.
Zgodnie z prawem, w każdym regulaminie muszą być wyjaśnione wszystkie trudne do zrozumienia terminy tak, aby każdy klient mógł zrozumieć treść zawartej umowy.
Przed otrzymaniem pożyczki powinieneś sprawdzić odsetki oraz prowizję pożyczki. Łatwo możesz to obliczyć, wystarczy że od kwoty całości odejmiesz kwotę o którą się ubiegasz.
Zanim zaciągniesz pożyczkę na dużą kwotę i na dłuższą metę, musisz przemyśleć wszystkie opcje tak, aby uniknąć ogromnych odsetek i prowizji. Można tego dokonać w sposób obniżenia kwoty lub okresu pożyczki.
Najbardziej kuszące oferty banków są zwykle o najbardziej niekorzystnych warunkach. Bardzo wysokie stopy procentowe, prowizje i wysokie kwoty ubezpieczenia kredytu.
Aby uniknąć ukrytych opłat – spędź kilka dni i przyjrzyj się ofertom specjalnym różnych banków. Uważnie przeczytaj umowę i dowiedz się szczegółów dotyczących zasad udzielania pożyczek.
Banki traktują umowę ubezpieczenia jako formę zabezpieczenia spłaty. Ubezpieczenie kosztuje i banki nie chcą za to płacić. Dlatego również powstało ubezpieczenie życia i zdrowia kredytobiorcy, za które między innymi płaci kredytobiorca z własnego portfela.
Ubezpieczenie życia i zdrowia jest dobrowolne i nikt nie może Cię do tego zmusić. Choć wiele banków nie wydaje pożyczek bez ubezpieczenia. Co w takiej sytuacji robić? Szukaj innego bank lub pogodź się z tym i spłać koszty ubezpieczenia i prowizji (czasami nawet do 50% od kwoty pożyczki). Warto również pamiętać, że jeśli dobrowolnie wykupiłeś ubezpieczenie w momencie otrzymania pożyczki – nikt nie zwróci Ci pieniędzy w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki.
Często widzisz reklamy kredytów na sprzęt RTV/AGD z korzystnymi warunkami: 0% rocznie (RRSO 0%), pierwsza rata gratis itp. Jednak zazwyczaj opłata za kredyt jest już doliczona do ceny sprzętu przez instytucję, która udziela kredytu.
Wskazówka – zanim dostaniesz pożyczkę na sprzęt AGD, porównaj ceny w innych sklepach w mieście. Możesz znaleźć ten sprzęt w niższej cenie.
Główna zasada to: nigdzie się nie spiesz! Uważnie przeanalizuj oferty różnych firm pożyczkowych, przeczytaj regulamin udzielania pożyczek i zadaj pytania konsultantom.