Inwestowanie - czyli w co zainwestować gotówkę w 2019 roku
Ceny w Tajlandii 2019 – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju
11 lutego, 2019
Inwestowanie - czyli w co zainwestować gotówkę w 2019 roku
3 sekrety bogatych ludzi: jak oszczędzać pieniądze i sobie niczego nie odmawiać
13 lutego, 2019
Inwestowanie - czyli w co zainwestować gotówkę w 2019 roku

Inwestowanie środków pieniężnych jest niczym innym jak pomnażaniem swojego aktualnego kapitału. Mając dodatkowe środki finansowe, nie warto gromadzić je w jednym miejscu – to niczego nie przyniesie. Kapitał można łatwo pomnożyć – wystarczy mieć odpowiedni pomysł. Najlepszym rozwiązaniem dla wolnych środków jest ich zainwestowanie w taki sposób, aby przyniosły one dodatkowy zysk. Inwestowanie w dzisiejszych czasach jest niezwykle łatwym zadaniem, a możliwości jest naprawdę dużo. W co warto więc inwestować w 2019 roku?

W co zainwestować pieniądze żeby zarobić?

Zanim zaczniesz inwestować, warto zgromadzić pewne środki. Pozyskanie dodatkowych środków można osiągnąć poprzez założenie konta oszczędnościowego lub lokaty w wybranym banku. Jeżeli jednak zgromadzi się już na swoim koncie odpowiednie środki pieniężne, dalsze trzymanie ich na lokacie bankowej nie jest do końca opłacalnym rozwiązaniem. Lokaty bankowe mają natomiast pewną ważną cechę – nie można utracić zgromadzonych oszczędności. Zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny – do kwoty 1 miliona euro. W 2019 roku oprocentowanie na lokatach bankowych waha się pomiędzy 2-4%. Jednak przy aktualnej sytuacji inflacyjnej, zgromadzone na lokacie środki pozwolą jedynie na stosunkowo niewielki zarobek. Chcąc osiągnąć dużo większe zyski, należy odpowiednio zainwestować zgromadzone pieniądze w taki sposób, aby pracowały same na siebie i przynosiły ich właścicielowi określony zysk. Inwestowanie jest sposobem na pomnażanie swoich oszczędności, a to jest gwarancją zapewnienia sobie, jak również i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego. Czy jest ono trudne? Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do tematu. Jeżeli uzyskasz odpowiednie informacje, przeanalizujesz wszelkie możliwe scenariusze i nie będziesz działać pochopnie – masz szansę na osiągnięcie naprawdę bardzo wysokich kwot.

Inwestowanie – czyli w co można zainwestować pieniądze?

Inwestowanie środków pieniężnych, może zostać podzielone według różnych kryteriów.  Najpopularniejszym podziałem jest ten uwzględniający okres trwania wybranego rozwiązania, jak również na stopień ryzyka. Chociażby minimalna wiedza w tym temacie może pomóc Ci w pomnożeniu kapitału i uniknięciu porażki, a to bardzo ważne.

Mając te kryteria na uwadze, rozróżnia się następujące rodzaje inwestowania:

 • inwestycje o charakterze krótkoterminowym – w ty wypadku lokowanie pieniędzy trwa do 12 miesięcy, zalicza się tutaj przede wszystkim krótkoterminowe lokaty, day trading giełdowy czy krótkoterminowe fundusze,
 • inwestycje o charakterze długoterminowym – do tej kategorii zalicza się inwestowanie, które trwa powyżej 12 miesięcy, przykładem tych inwestycji mogą być lokaty długoterminowe, obligacje czy inwestowanie w nieruchomości,
 • inwestowanie z niskim poziomem ryzyka – oznacza możliwość zainwestowania swoich środków finansowych w podmioty, które posiadają bardzo niski poziom ryzyka powiązany z ich utratą; niski poziom utraty kapitału powiązany jest jednak
  z proporcjonalnie niskim poziomem zysków, a przykładem takiego inwestowania mogą być np. lokaty bankowe,
 • inwestowanie z wysokim poziomem ryzyka – oznacza inwestycję w podmioty, które mają bardzo wysokie ryzyko utraty kapitału, jednak zyski wynikające z tego rodzaju inwestycji są proporcjonalnie dużo wyższe, przykładem tego rodzaju inwestowania mogą być np. akcje lub kryptowaluty.

Mając na uwadze wspomniane cztery rodzaje inwestowania, to od samego zainteresowanego zależy, na jaki sposób się zdecyduje. Nie bez znaczenia jest tutaj okres inwestycji, jak również poziom bezpieczeństwa zainwestowanych środków.

Mądre inwestowanie – w co warto zainwestować pieniądze, aby nie stracić?

W celu zminimalizowania ryzyka przy inwestowaniu najlepiej jest dokonać dywersyfikacji portfela. Metodę tę stosują najlepsi inwestorzy na całym świecie, również i eksperci zachęcają do tego rodzaju działań. Na czym polega dywersyfikacja? Stosowanie tej metody polegać może między innymi na rozłożeniu swoich inwestycji na kilka instrumentów, gdzie każdy z nich posiada inny stopień ryzyka. Warto zainwestować część środków na bezpiecznych lokatach, a część na akcjach, które mają zdecydowanie większy poziom ryzyka. Osoby, które dysponują bardzo dużym kapitałem, mogą zdecydować się na inwestowanie w najbardziej pewne i dochodowe struktury – nieruchomości oraz złoto. Inwestycje te jednak oznaczają zamrożenie sporej części kapitału na bardzo długi okres. Sposobem na ograniczenie ryzyka związanego z inwestycjami, jest również wybieranie tych instrumentów, które się zna i wobec których posiada się pewien stopień zaufania.

Inwestycje w 2019 roku – co przyniesie największe zyski?

Inwestowanie - czyli w co zainwestować gotówkę w 2019 roku Już pod koniec 2018 roku, analitycy rozpoczęli rozważanie różnych scenariuszy dotyczących inwestycji pieniężnych w 2019 roku. Mądre inwestowanie to również przewidywanie pewnych scenariusz – prognozy z końca zeszłego roku mogą okazać się mylne, a początkowo dobrze wybrana inwestycja, w połowie 2019 może się okazać totalną katastrofą. Gdzie ulokować pieniądze w 2019 roku? Możliwości jest bardzo dużo, jednak na szczególną uwagę bez wątpienia zasługują następujące:

 • fundusze inwestycyjne,
 • domeny internetowe (w dalszym ciągu rozwiązanie mało popularne, jednak zyskuje ono na popularności),
 • nieruchomości (w dalszym ciągu pozostają w czołowym miejscu),
 • inwestowanie w waluty (inwestowanie w kryptowaluty obciążone jest jednak bardzo dużym ryzykiem utraty kapitału),
 • kruszec (złoto oraz srebro).

Gdzie ulokować oszczędności – inwestycje dużych pieniędzy

Lokowanie własnych oszczędności jest kwestią kontrowersyjną. Z jednej strony można ulokować pieniądze np. w nieruchomości. Kupując mieszkanie pod wynajem, będzie ono samo na siebie zarabiało. Co prawda nie będą to wysokie kwoty, jednak mowa tutaj o stałym, comiesięcznym dochodzie. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie do końca lubią ryzyku. Z drugiej strony mając duże pieniądze, można pomnożyć je w jeszcze większe kwoty. Można spróbować swoich sił na giełdzie. Specjaliści do spraw finansowych twierdzą jednak, że nie są to bezpieczne inwestycje dla osób początkujących. Jeżeli koniecznie chcesz zdecydować się na ten sposób – zacznij od mniejszych kwot.

W co zainwestować 10 lub 20 tys. złotych?

Bezpieczną formą lokowania mniejszych kwot są np. obligacje skarbu państwa lub dynamiczne lokaty. Niestety przy niewielkich oszczędnościach typu 10 lub 20 tysięcy możliwości inwestycji są mocno ograniczone. Potrzeba cierpliwości i czasu, natomiast efekt może okazać się nie do końca zadowalający. Przy najlepszych lokach roczny zysk czasem wynosi zaledwie kilkaset złotych.

Wskazówka: Jedyną inwestycją, która w tym przypadku może przynieść naprawdę wiele korzyści, jest inwestowanie w siebie. Co to oznacza? Zdecyduj się na studia czy kurs specjalistyczny. Może dzięki temu uda Ci się zdobyć nową pracę, lepsze wynagrodzenia, a tym samym Twoje oszczędności zaczną rosnąć i otworzą się przed Tobą zupełnie nowe możliwości.

Gdzie inwestować i czego unikać?

Fakty są niezmienne – warto inwestować pieniądze tam, gdzie przynoszą one zyski. Wystarczy zrobić porównanie kilku lokat, czy nawet nieruchomości. Zdecydowanie większą popularnością będzie cieszyło się mieszkanie w centrum miasta – zostanie więc szybciej wynajęte, za wyższą cenę. Nawet jeżeli w tym momencie zapłacisz 30-40 tysięcy więcej, to i tak w efekcie tylko zyskujesz. A czego unikać i w co nie warto inwestować? Przede wszystkim w podejrzane firmy, czy inne działania, które mogą doprowadzić do utraty oszczędności. W świecie biznesu
i pieniędzy istnieje takie pojęcie jak poduszka finansowa. Czym ona jest? Ma to być fundusz rezerwowy, który w razie niepowodzenia ma zapewnić inwestorowi bezpieczeństwo finansowe. Przed decyzją o zainwestowaniu warto zastanowić się nad stworzeniem takiej właśnie poduszki. Nie warto inwestować wszystkich funduszy w jeden projekt – jest to największe ryzyko inwestycyjne, na jakie można się zdecydować. W przypadku niepowodzenia – zostajemy z niczym. Nie ma większego problemu, jeżeli są to mniejsze kwoty. Jednak przy kilkudziesięciu tysiącach można mówić o poważnej utracie pieniędzy, wynikającej z własnej błędu i braku świadomości w zakresie finansów. Możliwe ryzyko inwestycji pojawia się zawsze, nie w każdym przypadku musi być ono jednak tak duże.

Jak zainwestować pieniądze – najpierw wiedza, potem działanie

Jeżeli zastanawiasz się jak zainwestować pieniądze – prawdopodobnie oznacza to, że jesteś na początku swojej kariery związanej z finansami. Możesz odbyć specjalne szkolenie, które podniosą Twoją wiedzę w tym temacie, wówczas ryzyko nietrafionych inwestycji jest mniejsze. Możesz także skorzystać z usług doradcy finansowego. Jeszcze innym sposobem jest szukanie informacji w sieci – pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie warto wierzyć wszystkim informacjom, jakie znajdziesz na portalach internetowych.

Podjąłeś decyzję, że chcesz pomnożyć swój kapitał, ale nie wiesz, w co warto zainwestować? Skorzystaj z naszych porad. Dowiedz się więcej na temat samego inwestowania, a później podejmij decyzję, która uzależniona będzie w dużej mierze od Twojego kapitału.

Komentarze są wyłączone.