Ile kosztuje wesele w Polsce 2019?
Jak obliczyć podatek dochodowy 2019?
14 kwietnia, 2019
Ile kosztuje wesele w Polsce 2019?
RRSO – сo to takiego i jak obliczyć?
25 kwietnia, 2019
Ile kosztuje wesele w Polsce 2019?

Polskie wesela 2019 to bez wątpienia wydarzenia, które mają zwrócić uwagę i być wyjątkowe. Nowe trendy sprawiają, że Młode Pary prześcigają się w nietuzinkowych pomysłach na aranżację swojego Wielkiego Dnia. Przygotowania do wesela i ślubu to niemałe koszty dlatego pożyczka za darmo z pewnością pomoże stworzyć uroczystość marzeń, która na zawsze zapadnie w pamięci Młodej Pary oraz jej gości.

Realizacja wyśnionych uroczystości zaślubin to cały szereg wydatków, do których zaliczyć można między innymi:

 • koszty ślubu kościelnego i/lub cywilnego,
 • obrączki,
 • koszty wesela,
 • sala weselna – opłata w zależności od liczby gości i renomy lokalu,
 • nowy garnitur i suknia ślubna,
 • zakup alkoholu,
 • koszty oprawy muzycznej,
 • koszty kamerzysty i/lub fotografa,
 • wynajęcie samochodu dla nowożeńców oraz transportu dla gości,
 • wiele innych elementów jak atrakcje dla gości, noclegi, itp.

Mając na uwadze te detale nasz założony budżet weselny stać może się niewystarczającym na realizację wszystkich wymarzonych i niezbędnych elementów idealnej uroczystości, a przecież dzień ślubu, to chwila którą najczęściej mamy okazję przeżyć tylko raz w życiu!

Jak rozpocząć szacowanie kosztów na wesele?

Rozpoczynając planowanie, targają nami pytania ile kosztuje organizacja wesela, gdzie je zrealizować, ilu gości zaprosić, ile kosztuje kamerzysta na wesele czy też ile ciasta potrzebne będzie na wesele dla 150 osób. Warto zatem przed podjęciem ostatecznych decyzji, na spokojnie przemyśleć co jest dla nas najważniejsze, jakie posiadamy środki, a przede wszystkim jaki charakter uroczystości będzie dla nas tym idealnym.

Na starcie warto spisać podstawowe wymagania oraz oczekiwania względem uroczystości, gdyż mogą się one różnić – zarówno pomiędzy narzeczonymi, jak również ich bliskimi. Należy zastanowić się czy planowany jest ślub kościelny czy jedynie ślub cywilny, a także jak widzimy późniejsze wesele – jako skromne przyjęcie czy może raczej dwudniową zabawę z rozmachem.

Ślub kościelny

Najwięcej ślubów organizowanych w Polsce to śluby kościelne, których koszt może różnić się w zależności od lokalizacji. W ramach wydatków musimy tutaj uwzględnić między innymi dekorację kościoła, grę organisty lub inną oprawę muzyczną, a dodatkowo również opłatę dla księdza. Łączne koszty ślubu kościelnego mogą wahać się od 1 000 zł do nawet 2 000 zł – w zależności od naszych upodobań.

Cena ślubu cywilnego

Ślub cywilny obejmuje głównie koszty urzędowe – 84 zł, ewentualnie oprawę muzyczną i np. szampan dla gości po uroczystości zaślubin (około 100-200 zł).

Popularne stają się ostatnio również śluby w plenerze, dlatego też ostateczny koszt uroczystości zaślubin może być znacznie wyższy.

Obrączki

Poza samymi kosztami ślubu, ważne są obrączki – podstawowy atrybut niezbędny w tej wyjątkowej chwili. W zależności od upodobań i budżetu, zakup obrączek wynosi średnio od 1 000 zł do 3 000 zł.

Zaproszenia i bukiet ślubny

To również niezwykle ważne elementy Wielkiego Dnia. Zaproszenie gości to wydatek zależny od liczby gości, jednak koszt zaproszeń dla 100 gości może wynieść średnio od 300 zł do 400 zł. Bukiet ślubny, o którym marzy każda Panna Młoda to koszt rzędu 100 -300 zł.

Wymarzona sala – co obejmuje kosztorys wesela

Ile kosztuje wesele w Polsce 2019?

Młode Pary mają różne gusta i guściki, dlatego też jedne organizują skromne przyjęcia do 50 osób, które kosztować mogą około 6000 -7000 zł, a inne preferują wesela na 100, 150, a nawet 300 osób! Koszty sali weselnej mogą obejmować nawet 70% budżetu weselnego, dlatego też warto od tego elementu rozpocząć organizację uroczystości.

Cena od osoby zależy od wielu czynników, do których zaliczyć można lokalizację lokalu, renomę i jego standard. Najczęściej waha się ona w granicy od 100 do 350 zł. Oczywiście warto pamiętać, że mogą to być dwudniowe wydarzenia, których koszty mogą wzrosnąć o kolejny dzień biesiadowania. Na organizację wesel najchętniej wybierane są sale weselne, lokale w restauracjach i w hotelach, ale również sale w remizach strażackich.

W ramach opłaty „za talerzyk” wchodzą najczęściej 4 gorące posiłki, ciasta, zimna płyta, napoje oraz dekoracje sali. Wesele na 100 osób może zatem kosztować od 10 000 zł do nawet 35 000 zł.

Ważnym elementem wesela jest oczywiście tort, którego nie może zabraknąć na weselnych stołach. Uśredniając jego koszt, na ten wyjątkowy, słodki poczęstunek dla 100 gości trzeba będzie przeznaczyć średnio 500-600 zł.

Idealnie dobrane suknie ślubne i garnitury dla Państwa Młodych

Do jednego z ważniejszych wydatków dla przyszłych małżonków należą stroje ślubne. Najdroższym elementem jest tutaj suknia Panny Młodej, która może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak w cenie od 2 500 zł – 3000 zł również można znaleźć wyśnioną kreację, która uzupełniona w stylowe obuwie, bieliznę oraz dodatki, może łącznie kosztować około 3 000 zł- 3 500 zł.

W przypadku Pana Młodego elegancki garnitur lub smoking znaleźć można w granicach 1 000-2 000 zł. Wraz z koszulą, butami, krawatem bądź muszką i poszetką oraz paskiem nie powinna przekroczyć 1 500-2 500 zł.

Ślubne stroje mogą zatem wynieść około 4 000 – 6 000 zł.

Alkohol na weselu – ile może kosztować?

Zdecydowana większość wesel w Polsce to imprezy suto zakrapiane alkoholem, dlatego też przyjmuje się przelicznik 0,5 – 0,7 litra wódki na osobę dorosłą. Oczywiście należy również pamiętać o zapewnieniu dobrych win – białych i czerwonych (średnio 0,3 l na osobę) oraz innych alkoholi. W zależności od zaproszonych gości, należy dopasować odpowiednie ilości określonych trunków . Bardzo popularne stają się ostatnio piwa craftowe czy nalewki itp. Co do zasady, warto zakupić alkoholu więcej, niż mniej – wiele hurtowni oferuje swoim klientom możliwość zwrotu nienaruszonych butelek.

Na wesele na 100 osób trzeba będzie przeznaczyć średnio około 3000 – 4000 zł, w zależności od rodzaju i marki alkoholi jakie wybieramy.

Ciekawą opcją są również drink bary, w których goście mogą podziwiać pokazy barmańskie i kosztować różnorodnych trunków. Cena tego rodzaju atrakcji waha się od 500 – 2500 zł. Same pokazy barmańskie mogą kosztować od 800 do 2000 zł.Ile kosztuje wesele w Polsce 2019?

Niesamowity klimat jaki zapewnia idealnie dopasowana oprawa muzyczna

Chyba nikt nie wyobraża sobie uroczystości weselnej bez orkiestry lub DJ-a. Cała uroczystość i atmosfera zabawy zyskuje dzięki nim niepowtarzalny klimat, który urzeka i sprawia, że każdy bawi się doskonale. Tańszym wydatkiem jest zamówienie DJ-a, którego usługa to koszty około 2000 zł. W przypadku wyboru orkiestry, należy liczyć się z wydatkiem od 2500 zł nawet do 6000 zł – w zależności od popularności danego zespołu muzycznego.

Samochód dla nowożeńców oraz transport i noclegi dla gości

Wesele to okazja do spotkania dla całej rodziny, a także najbliższych przyjaciół, którzy bardzo często przybywają towarzyszyć Młodej Parze w tym wyjątkowym dniu, nawet z odległych zakątków świata. Warto zatem uwzględnić również koszty ich noclegów i transportu. Pokoje hotelowe o średnim standardzie to wydatek rzędu 100-200 zł, dlatego też w zależności od liczby gości korzystających z tej opcji może być on bardzo różny. Warto przygotować się na tego rodzaju koszt wysyłając zaproszenie na wesele z noclegiem.

Szukając lokalizacji na nocleg, warto dobrać takie, które znajdują się w pobliżu sali weselnej (często jest to ten sam obiekt), a przy większej liczbie rezerwacji, można liczyć na spore rabaty.

Koszty transportu to kolejny ważny element – zwłaszcza gdy miejsce zaślubin oraz sala weselna znajdują się w pewnej odległości. Cena za transport gości zależy od lokalizacji ,odległości, a także rodzaju pojazdu, niemniej można zmieścić się w budżecie od 300 – 1000 zł. Młoda Para również potrzebuje stosownego pojazdu, dlatego można liczyć się z dodatkowymi kosztami od 150 zł – 1000 zł.

Wspomnień czar – koszty fotografa i kamerzysty

Uwiecznienie niezapomnianych chwil w postaci fotografii, filmu czy popularnego ostatnio teledysku ślubnego to niesamowicie wzruszająca pamiątka. Ceny w tym zakresie wahają się w zależności od renomy fotografa i kamerzysty. Średnio należy jednak liczyć się z wydatkiem od około 1500 do nawet 5000 zł za jedną z opcji.

W ramach usług fotografa czy kamerzysty najczęściej uwzględniana jest sesja plenerowa, reportaż ślubny z przygotowań, relację ze ślubu w kościele lub urzędzie i przebiegu wesela.

O czym jeszcze warto pamiętać szacując koszty na wesele 2019?

W ramach kosztów weselnych można również uwzględnić podziękowania dla rodziców np. w postaci koszy prezentowych (około 500-600 zł), kosmetyczkę, fryzjera czy makijażystkę (średnio 300-500 zł), a także szereg atrakcji dla gości.

Ponieważ organizacja uroczystości tego rodzaju to spore przedsięwzięcie, Młode pary bardzo często urozmaicają je poprzez:

 • stoły wiejskie i atrakcje kulinarne (1000 – 2500 zł)
 • candy bary i słodkie stoły (500 -1200 zł)
 • fotobudki (650 – 1300 zł)
 • pokazy fajerwerków (2000 – 3500 zł)
 • sztuczną mgła do tańca lub bańki mydlane (100-300 zł)
 • animacje dla dzieci (1000 – 2500 zł)
 • itp.

Organizacja wesela – na czym można zaoszczędzić?

Organizacja wesela to wyzwanie, zwłaszcza gdy mamy ograniczony budżet. Narzeczeni powinni skupić się na najważniejszych aspektach swojej uroczystości, a przede wszystkim nie trzymać się kurczowo określonej lokalizacji, terminów czy orkiestry – wiele elementów można skutecznie zamienić na tańsze i równie atrakcyjne alternatywy. Oto kilka sposobów na spore oszczędności:

 • Wybierając datę ślubu warto stawiać na te mniej popularne terminy jak kwiecień, maj czy lipiec, bądź okres zimowy.
 • Zamiast orkiestry postawić na DJ -a, a w zamian za luksusowy wynajęty samochód, pożyczyć atrakcyjny wóz od znajomych.
 • Drogie atrakcje warto zamienić tańszymi, a podobnymi np. zamiast fotobudki postawić na Polaroidy, a pokaz fajerwerków – lampionami.

Ile może kosztować ślub w Polsce w 2019 roku?

Podsumowując, koszty ślubu i wesela w Polsce w 2019 roku to bez względu na wybór opcji niemały wydatek.

Średnie wydatki na ślub i wesele na 100 osób wynoszą:

Ślub kościelny 1500 zł
Ślub cywilny 150 zł
Sala weselna (opłata za talerzyk) 180 zł
Stroje dla nowożeńców 4000 zł
Zakup alkoholu 3000 zł
DJ na wesele ( Zespół weselny) 2200 zł (4000 zł)
Fotograf 2500 zł
Kamerzysta 2500 zł
Obrączki 1500 zł
Zaproszenia i bukiet ślubny 400 zł
Tort weselny 500 zł
Transport 600 zł

Łącznie to wydatek rzędu około 35 000 – 40 000 zł, bez dodatkowych atrakcji i niekonwencjonalnych pomysłów Państwa Młodych.

Ten niepowtarzalny dzień w naszym życiu powinien być szyty na miarę marzeń, dlatego w chwili, gdy na ostatnim etapie planowanie okaże się, że budżet jest zbyt mały, pomocną dłoń zapewni Freezl, gdzie można uzyskać pożyczkę!

Komentarze są wyłączone.