Wesele w Polsce - kosztowna impreza
Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja
Maj 18, 2018
Wesele w Polsce - kosztowna impreza
Nie zapomnij złożyć życzenia mamie z okazji jej Dnia 26 maja
Maj 22, 2018

Wesele w Polsce – kosztowna impreza

Wesele w Polsce - kosztowna impreza

Dla wielu par to wyjątkowy dzień, pełen romantycznych chwil, ale wesele to także duże wyzwanie organizacyjne i spore koszty. Sama ceremonia ślubna może już generować niemałe wydatki. O ile ślub cywilny to zaledwie 84 zł i można dopłacić jeszcze 50-150 zł za toast i muzykę, o tyle ślub w kościele może kosztować nawet 2000 zł. Wszystko zależy do zwyczajów panujących w danej parafii.

Na tym jednak nie koniec, bowiem zdecydowana większość par organizuje po ceremonii pełnowymiarowe wesele. Ci, którzy decydują się na wariant minimum, czyli uroczysty obiad weselny w najbliższym gronie, liczącym 30-40 osób, mogą zamknąć budżet weselny na poziomie 5-6 tys. zł. Ale pełne wesele to już zupełnie inna skala.

Kalkulujemy budżet weselny

Sprawą podstawową jest wybór sali weselnej. To najistotniejszy element, który będzie decydował o jakości przyjęcia, ale też i największy koszt. Szacuje się, że stanowi 60-70% całego budżetu weselnego. O wyborze lokalu warto pomyśleć też najwcześniej, ponieważ najlepsze lokale mają bardzo odległe terminy.

Cena za tzw. „talerzyk”, czyli stawka od jednej osoby zależy od lokalizacji sali, jej standardu oraz renomy, a kształtuje się od 100-350 zł. Najdrożej jest oczywiście w dużych miastach oraz w lokalach o wyjątkowo pięknym położeniu, np. w kompleksach parkowo-pałacowych czy bezpośrednio nad wodą.

W naszej tradycji dość mocno osadzone są wesela dwudniowe, czyli z poprawinami. Wiele lokali wychodzi naprzeciw takim potrzebom i okazuje się, że kalkulacja wspomnianego talerzyka na takie dwudniowe przyjęcie wychodzi korzystniej. W momencie kiedy cena za jeden dzień cena za osobę wynosi np. 150 zł, w wersji dwudniowej wyniesie około 200-230 zł.

Kiedy już wybierzemy odpowiednią opcję, mnożymy cenę jednostkową przez zakładaną z góry liczbę gości i to jest nasza kwota bazowa. Warto też pamiętać, że w większości lokali jest to cena za menu bez ciast i alkoholu, więc ten koszt trzeba doliczyć ekstra. Na sam alkohol trzeba doliczyć kilka tysięcy, bo nie ma co ukrywać, to nieodzowny element każdego polskiego wesela i spożywany jest w dużych ilościach. Wiele par wynajmuje barmanów wraz z całym arsenałem różnych rodzajów alkoholu, ale można zdecydować się po prostu na zwykłą wódkę. Wtedy liczy się standardowo po 20-25 zł na osobę.

Dodatkowe koszty obciążające budżet weselny

Przemysł weselny jest obecnie tak rozbudowany, że możemy wydawać pieniądze praktycznie bez końca. W ofertach firm znajdziemy wyszukane i bardzo drogie zaproszenia, winietki na stoły, wyszukane dekoracje artystyczne, profesjonalną produkcję filmową i całą plejadę weselnych atrakcji. I oczywiście wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet weselny.

Można jednak ograniczyć się do elementów, które są niezbędne i też z powodzeniem zorganizować niezapomnianą uroczystość. To z pewnością muzyka, bez niej nie ma wesela. Można zdecydować się wynajęcie DJ-a i tu koszt wynosi 1200-3500 zł. W przypadku zespołu ceny sięgają 2500-5000 zł. Zwykle chcemy mieć też pamiątkę z tego wyjątkowego dnia w postaci pięknych zdjęć i filmu. Tu musimy się liczyć z obciążeniem budżetu weselnego na kwotę 1500-3000 zł.

Do tego konieczne są obrączki i weselne stroje młodej pary, tort weselny, transport nowożeńców oraz gości weselnych, a także zakwaterowanie osób, które przyjechały z daleka. Przy dość oszczędnych kalkulacjach trzeba liczyć się z tym, że te około weselne wydatki mogą wynieść 8000-16000 zł. Reasumując, z wyliczeń, które można często znaleźć w sieci wynika, że pełnowymiarowe wesele na 100 osób kosztuje około 40-30 tys. złotych i taki budżet weselny trzeba posiadać.

Proszę o ocene

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.