Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka
Ceny na Ukrainie: na jakie koszty powinni być przygotowani polscy turyści w 2019 roku?
5 maja, 2019
Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka
Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?
27 maja, 2019
Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka

Chociaż w prasie coraz częściej pojawiają się wiadomości o tym, że dobrobyt Polaków powiększa się, w kraju nadal pozostaje znaczna liczba osób zadłużonych, które interesują się tym, jak szybko i bezproblemowo wyjść z długu. Rzetelnie zajmując się kwestiami finansowymi, postanowiliśmy wyjaśnić, co warto zrobić, gdy znajdujemy się w stanie dziury finansowej lub nawet gorzej – kiedy to nasza sprawa zostaje przekazywana do komornika.

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka

Jak żyć z długami nie do spłacenia

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka

Jeśli nie masz pieniędzy, by na czas spłacać zadłużenia, żyjesz w ciągłym stresie, a co gorsze – nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Pierwsza i najważniejsza reguła osoby żyjącej z długami nie do spłacenia – nie panikować. Odwrotnie, potrzebujesz chłodnej rozwagi, aby przemyśleć plan swoich działań i znaleźć optymalne rozwiązania, które pomogą Ci wyjść z długów i cieszyć się życiem.

Porządkujemy swoje długi

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka Zanim zaczniesz oddawać długi, powinieneś wyjaśnić, co, komu i w jakiej wysokości jesteś winien. Wszystkie dane na temat Twoich pożyczek i długów, których musisz się pozbyć, warto zarejestrować w formie tabelarycznej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest stworzenie takiej tabeli najpierw na papierze, a następnie przeniesienie jej do Excela.

Nazwa kredytu Podstawowa kwota kredytu % Nadpłata Miesięczna rata Termin płatności Uwagi

Następnie musisz dokonać analizy wykonanej pracy. Zasadniczo, kiedy zorganizujesz swoje długi, stanie się jasne, ile dokładnie płacisz w danym miesiącu i jak długo jeszcze powinieneś dokonywać wpłat. W prosty sposób będziesz miał również wgląd do najdroższych pożyczek (o wysokim oprocentowaniu) i kredytów z największą nadpłatą (stawka może być mniejsza, ale z racji długiego okresu kredytowania nadpłata będzie większa). Jaka strategia spłaty pożyczek będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie – porozmawiajmy o tym później.

Tworzenie kalendarza spłat

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka

Następnym krokiem jest utworzenie kalendarza wypłat. Możesz zaznaczyć datę płatności w dowolnym kalendarzu ściennym lub narysować specjalny znak. To ostatnie jest wygodne, ponieważ oprócz pożyczek będzie można wprowadzić do tabeli wszelkie inne obowiązkowe wydatki – na przykład czynsz, a także dochód – wynagrodzenie, zaliczkę itp. Szczególnie wygodne jest używanie takiej tabeli, gdy masz dużo płatności. Wtedy nie dojdzie do pomyłek i nie spóźnisz się z terminem kolejnej raty.

Nie zapominamy o strategii

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka Kolejnym krokiem jest określenie strategii spłaty zadłużenia. Najbardziej optymalne są następujące trzy schematy:

 • Najpierw spłacana jest największa pożyczka, potem druga według wielkości, kolejno trzecia itd. Metoda jest dobra, ponieważ miesięczne płatności są zmniejszane, uwalniane są dodatkowe pieniądze. Wadą jest to, że potrwa to dość długo, zanim pierwsza pożyczka zostanie spłacona.
 • Przede wszystkim spłacane powinny być małe długi, a następnie największe. Metoda jest dobra, ponieważ łatwiej jest „zamknąć” małe pożyczki, podczas gdy sam pożyczkobiorca ma coraz większe poczucie satysfakcji w zmniejszaniu liczby płatności. Wada: większa przepłata
 • Wszystkie pożyczki są spłacane równomiernie. Na przykład miesięcznie jest wypłacane zadłużenie w wysokości 1-2 tys. ponad wielkość płatności. Zaleta: systematyczna redukcja płatności. Wada: w niektórych przypadkach wcześniejsza spłata rat wiąże się z zapłatą dodatkowych (chociaż i niewielkich) prowizji.

Wybór optymalnego rozwiązania zależy tylko od Ciebie, a żeby spłata zadłużenia była naprawdę skuteczna, warto konsekwentnie trzymać się wybranej strategii.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy

Sytuacja niektórych kredytobiorców jest jednak tak fatalna, że oni po prostu nie wiedzą jak wyjść z zadłużenia. Ich sprawy najczęściej przekazywane są do komorników, ale nawet to nie pomaga rozwiązać problemu, gdyż kwota grzywien już dawno przekroczyła samą pożyczkę. Jak zachowywać się w takiej sytuacji? Czy jest jakaś szansa wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby otwarte przyznanie się do niewypłacalności finansowej i negocjowanie z wierzycielami. Jeśli pożyczyłeś pieniądze od przyjaciół i krewnych, możesz umówić się na  zwrot pieniędzy bez odsetek i rat lub ich spłatę w późniejszym terminie. Jeśli masz dużo pożyczek, możesz poprosić banki o odroczenie lub refinansowanie. W tym celu warto napisać pismo do banku o rozłożenie długu na raty.

Jeśli jest dużo płatności, a odsetki od nich są wystarczająco duże, konieczne jest refinansowanie. Jest na to kilka sposobów:

 • wziąć udział w specjalnym programie banku-wierzyciela;
 • wziąć udział w programie refinansowania strony trzeciej;
 • niezależnie zaciągnąć pożyczkę z niższymi odsetkami i spłacić bieżące długi za pomocą otrzymanych środków.

Oczywiście, jeśli sytuacja jest krytyczna, a kwota płatności miesięcznych jest zbyt duża, odpowiedni jest dowolny sposób zmniejszenia obciążenia finansowego. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może stać się złożenie do banku wniosku z prośbą o przedłużenie okresu kredytowania: w takim przypadku całkowita kwota nadpłaty zwiększy się, ale miesięczne płatności będą mniejsze.

Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości pieniędzy na spłatę długu, warto również zadbać o to, by zdobyć nawet niewielką pieniężną kwotę, która pomoże wyjść z trudności finansowych. Oto tylko kilka prostych zaleceń, dostępnych faktycznie dla każdego Polaka:

 • Eliminuj wszystkie niepotrzebne spłaty, na przykład za mobilny internet;
 • Sporządź listę niezbędnych wydatków;
 • Oszczędzaj wodę i energię;
 • Nie rób niepotrzebnych zakupów.

Warto też zadbać o to, by zwiększyć zarabianą kwotę, na przykład poprzez:

 • Poszukiwanie dodatkowej pracy (dobre rozwiązania znajdziesz na przykład w Internecie);
 • Otwarcie własnego niewielkiego biznesu;
 • Wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy;
 • Wynajem pokoju w mieszkaniu itp.

Jak wyjść z długów komorniczych

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka Walka z długami nie jest prostą sprawą i często zdarza się tak, że sprawy osób, które wpadły w spiralę zadłużenia, zostają przekazywane do komorników. Owszem, nie jest to najlepszy scenariusz, ale jednocześnie nie radzimy panikować. Jeśli okazało się, że Twoim długiem zaczął  zajmować się komornik, pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać to czy komornik może rozłożyć dług na raty. Okazuje się, że jest to całkiem możliwe, nie trzeba tylko unikać kontaktu z urzędnikiem, a wszystkie kolejne działania podejmować zgodnie z polskimi normami prawa.

Algorytm Twoich działań w tym przypadku może wyglądać następująco:

 1. Jak tylko dowiesz się, że Twoim długiem zaczął się zajmować komornik, skontaktuj się z nim;
 2. Spróbuj poprowadzić negocjacje, dokładnie opisując sytuację życiową, w której przebywasz;
 3. Dołóż wszystkich starań, by rozłożyć zadłużenie na raty, a następnie spłacaj je w odpowiednim terminie;
 4. Ponieważ Twoje konto bankowe będzie zablokowane, warto zastanowić się nad tym, by sięgnąć po pożyczkę pozabankową;
 5. W sytuacji najbardziej krytycznej, ogłoś swoją upadłość konsumencką – w tym przypadku wszczęte przeciwko Tobie postępowania egzekucyjne zostaną zawieszone;
 6. Po spłacie zadłużenia podejmij się wszelkich starań, by nauczyć się zarządzać swoimi pieniędzmi, a szczególnie kartami kredytowymi.

Kredyt na wyjście z długów

Jak wyjść z długów: korzystne porady, przydatne dla każdego polaka

Firma Freezl.pl oferuje dość skuteczne rozwiązanie dla wszystkich tych, który chcą szybko i skutecznie wyjść z długów. Darmowa pożyczka pozwala dokonać refinansowania kredytu na bardziej korzystnych warunkach, w tym w ofercie dla naszych klientów posiadamy:

 • Możliwość uzyskania pożyczki online za pomocą osobistego konta;
 • Pożyczki w wysokości do 7000 złotych;
 • Udzielenie pieniędzy na podstawie dowodu osobistego obywatelom Polski w wieku od 18 do 60 lat;
 • Przelew środków na kartę bankową klienta w ciągu kilka minut;
 • Wydatkowanie otrzymanego kredytu według własnego uznania;
 • Usługę wsparcia telefonicznego od kwalifikowanych konsultantów;
 • Zapewnienie prywatności przekazywanych nam danych osobowych.

Mikrokredyt od firmy Freezl.pl jest szybkim, bezpiecznym i bardzo wygodnym sposobem na uzyskanie pieniędzy. Pomogliśmy już wielu Polakom wyjść z długów i gwarantujemy, że pomożemy także Tobie rozwiązać problemy finansowe.

Wszystkim zdarza się ulegać emocjom i pragnieniom. Pożyczamy prywatnie, nie myśląc o tym, co nam grozi. Do pewnego czasu pozostajemy bezpieczni. Jednak kiedy trafiamy do pułapki długu, zadanie wyjścia z niego powinno stać się Twoim głównym celem.

Jak możesz wywnioskować z naszego artykułu, każda osoba, która interesuje się tym, jak szybko wyjść z długów, może znaleźć najbardziej odpowiednie dla siebie rozwiązania i nawet w krótkim okresie przywrócić swoją niezależność finansową. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w Polsce są rozłożenie długu na raty lub sięgnięcie po pożyczkę mikrofinansową, ale my również zalecamy skorzystanie z innych opcji zaproponowanych powyżej. Ważne jest, aby nie panikować i konsekwentnie trzymać się wybranego planu likwidacji zadłużenia.

Życzymy zatem czytelnikom szybkiego wyjścia ze spirali zadłużenia i odzyskania własnej stabilności finansowej!

Komentarze są wyłączone.