Ile komornik może zabrać z emerytury?
Wyruszamy w podróż: jaki serwis wybrać, aby wyszukać bilety – skyscanner czy esky
31 grudnia, 2018
Ile komornik może zabrać z emerytury?
Festiwale 2019 w Polsce – 10 imprez na które warto się wybrać w dniu wolnym
11 stycznia, 2019
Ile komornik może zabrać z emerytury?

Jesteś na emeryturze i otrzymałeś decyzję o zajęcie jej części przez komornika? Masz wrażenie, że temat zajęcia komorniczego został Ci niedostatecznie wytłumaczony? Jeśli tak, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wychodząc naprzeciw wciąż pojawiających się pytań w tym aspekcie, zdecydowaliśmy się stworzyć artykuł na łamach którego, przedstawimy rzetelne informacje dotyczące zajęcia komorniczego wynagrodzenia osoby na emeryturze. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, życząc owocnej lektury!

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Życie pisze różne scenariusze i problemy finansowe zdarzają się każdemu bez względu na wiek. Nie oznacza to jednak, że osoba zadłużona nie może wieść spokojnego życia, systematycznie oddając część swojego wynagrodzenia na poczet ciążących na niej należności. W przypadku zajęcia emerytury przez komornika, warto wiedzieć, że istnieje kwota wolna, która stanowi część świadczenia, niemożliwego do zabrania przez firmę komorniczą. Obecnie jest to 75 procent emerytury. Oznacza to, że możliwe jest zajęcie kwoty, która nie przekracza 25 procent dochodów na poczet zajęcia komorniczego.

Jak informacja ta przekłada się na praktykę?

Postaramy się wytłumaczyć zależność na podstawie prostego przykładu.

Jak wiemy, emerytura zostaje wypłacana na konto bankowe przez Związek Ubezpieczeń Społecznych, czyli znany wszystkim ZUS. W tej sytuacji, gdy należna kwota emerytury wynosi na przykład 1800 złotych, to na konto dłużnika otrzymującego emeryturę wpływa kwota pomniejszona o zajęcie komornicze. W tym przypadku, jak prosto obliczyć, byłoby to 1350 złotych.

Zbieg egzekucji komorniczej

Niestety, niektóre osoby mogą spotkać się z tym nieprzyjemnym terminem w praktyce. W przypadku zajęcia komorniczego może dojść do zbiegu egzekucji, gdy o świadczenie ubiega się inny komornik. Prawnie, zbiegiem egzekucji komorniczej określa się sytuację, podczas której, do jednego wynagrodzenia, w tym również świadczenia emerytalnego, zgłasza się więcej niż jeden komornik.

Na szczęście dla osób związanych z tego typu działaniami, Prawo Polskie, reguluje tego typu zdarzenia. W tej sytuacji, pracodawca, w przypadku wynagrodzenia, bądź Związek Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku pobierania świadczeń emerytalnych, ma obowiązek listownie powiadomić kolejnego z komorników o tym, że dochodzi do zbiegu egzekucji długu. Wówczas, zadaniem firm komorniczych, które ubiegają się o ściąganie ze świadczenia należnej im kwoty jest porozumienie się oraz pozostawienie jednej z nich. Co istotne, wystąpienie zbiegu egzekuacji komorniczej, nie powoduje stworzenia dla emeryta żadnego dodatkowego obowiązku.

Czy komornik może zostawić dłużnika bez środków do życia?

W żadnej z możliwości, bez względu na to, czy dłużnik pobiera świadczenia emerytalne, pracuje na pełen etat na umowę o pracę, czy umowę zlecenie, nie ma możliwości aby pozostawił on osobę bez środków do życia. Sytuacja ta pozostaje respektowana przez prawo. W przypadku dokonania zajęcia komorniczego, konieczne jest pozostawienie kwoty wolnej od zajęcia, czyli takiej, która umożliwi funkcjonowanie oraz zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych.

Ile komornik może zabrać z renty?

Ile komornik może zabrać z emerytury? Dla porównania, podobnie jak w przypadku pobierania świadczeń emerytalnych, tak również, biorąc pod uwagę świadczenia rentowe, komornik może zająć maksymalnie 25 procent należnego wynagrodzenia danej osoby. Kwota wolna w przypadku renty, spowodowanej całkowitą niezdolnością do pracy wynosi więc 75 procent minimalnego świadczenia. Obecnie jest to 1 029,80 zł, zatem komornik może zająć 257,45 zł i pozostawić dłużnikowi 772,35 zł.

Co gdy komornik zabrał za dużo?

W przypadku łamania prawa, związanego ze ściąganiem większej niż dopuszczalnej ilości środków przez komornika, należy bezzwłocznie skontaktować się z komornikiem w celu wyjaśnienia tej niepożądanej sytuacji. Bardzo często, tego typu niedopatrzenia, są związane z pomyłką i po naszej interwencji, pieniądze błyskawicznie wrócą na nasze konto bankowe. Niestety, istnieje ryzyko wykonywania tego typu działań przez komornika w sposób celowy. Łamanie prawa “z premedytacją”, jest związane z niedostateczną świadomością dłużników i znajomością ich praw. Jeśli spotka Cię tego rodzaju sytuacja, najlepszym sposobem na rozwiązanie i odzyskanie swoich pieniędzy pozostaje napisanie skargi na czynności komornicze.

Reasumując, komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, o specjalnych uprawnieniach, mających na celu uskutecznienie i przyspieszenia ściągnięcia od dłużnika należnej kwoty. Niemniej jednak nie oznacza to, że ich postanowienia nie powinny być kontrolowane. Warto, znać swoje prawa na tyle, aby mimo konieczności spłacenia danej kwoty, funkcjonować normalnie i zapewniać sobie i swoim bliskim przynajmniej podstawowe warunki bytowe. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, służymy fachową radą i pomocą na każdym etapie rozwiązywania problemów związanych z egzekucjami komorniczymi.

4/5 - (3 votes)

Komentarze są wyłączone.