Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy
Co to jest zarządzanie czasem i po co jest potrzebne? (+ bonus: 3 tajemnice zarządzania czasem)
25 lutego, 2019
Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy
Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku i co warto wiedzieć?
27 lutego, 2019
Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

Kanada od dawna, i zdecydowanie słusznie, uważana jest za jeden z najbardziej nielojalnych krajów wobec turystów – prawdopodobieństwo uzyskania wizy do Kanady wynosi do 50%. A nawet w przypadku pozytywnej odpowiedzi na jej wydanie, jej uzyskanie najczęściej opóźnia się o kilka miesięcy. Na szczęście Polacy nie potrzebują wizy, by wyjechać do tego kraju w celach turystycznych – od marca 2008 roku, ponadto mogą znajdować się w Kanadzie 6 miesięcy w roku. Jednak trudno powiedzieć, że jest to znacznym uproszczeniem: sprawa polega na tym, że teraz decyzję o tym, czy pozwolić osobie wjazd na teren Kanady oraz o tym, jak długi będzie pobyt na przejściu granicznym, podejmuje urzędnik imigracyjny. Ponadto każdy Polak, który chce odwiedzić Kanadę również powinien przygotować electronic Travel Authorization czyli eTA. Czym jest ten dokument, jak poprawnie załatwić sobie wyjazd do Kanady oraz na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę przed podróżą, opowiemy w tym artykule.

Czym jest electronic Travel Authorization

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

Wyruszając w podróż do Kanady samolotem, od 15 marca 2016 roku, Polacy powinni posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży, wydawane na podstawie numeru paszportu osoby podróżującej. Dokument pozwala przyjeżdżać do kraju w ciągu 5 lat od momentu jego wydania – pod warunkiem, że paszport, z którym on jest powiązany, będzie pozostawał ważny.

Dla uzyskania eTA do Kanady wystarczy wypełnić formularz, znajdujący się pod adresem cic.gc.ca.

Wszystko zaznaczone powyżej pozwala dojść do wniosku, że wjazd do Kanady dla Polaków jest bezwizowy. Faktycznie, w przypadku turystów tak w rzeczywistości jest, chociaż z niektórymi zastrzeżeniami:

 • Bezwizowy wjazd do Kanady dla turystów dozwolony jest wyłącznie dla tych osób, które posiadają ważny paszport biometryczny. Większość obywateli kraju ma taki dokument, gdyż jest on wydawany od 2006 roku, warto jednak sprawdzić, czy posiada on ważność.
 • Niektórzy Polacy mają podwójne obywatelstwo i posiadają paszport obywatela Kanady lub Stanów Zjednoczonych. Jest to świetna opcja, ponieważ mogą bez ograniczeń przyjeżdżać do Kanady w każdej chwili.
 • Electronic Travel Authorization to rozwiązanie odpowiednie wyłącznie dla tych, którzy przybywają do Kanady samolotem. Natomiast osoby przybywające drogą morską lub lądową mogą podróżować, posiadając tylko paszport.

Ważne informacje! Pamiętaj, że czas na wypełnienie wniosku eTA jest ograniczony.

Electronic Travel Authorization: podstawowe założenia

Tryb składania Elektroniczny
Czego potrzebujesz? Ważny paszport oraz adres e-mail
Termin rozpatrzenia wniosku Kilka minut
Termin otrzymania eTA Do 3 dni roboczych
Koszt 7 CAD
Termin ważności 5 lat
Dozwolony okres pobytu w Kanadzie 6 miesięcy
Dane biometryczne Tak

Ważne informacje! Zniesienie reżimu wizowego między Kanadą a Polską nie oznacza, że osoba, która zamierza zwiedzić Kanadę na pewno trafi do tego kraju: ostateczna decyzja jest podejmowana na przejściu granicznym przez urzędnika ds imigracji.

W jakich przypadkach potrzebna jest wiza do Kanady i jak ją uzyskać?

Jeśli decydujemy się na wyjazd do Kanady w celach turystycznych lub w celu odwiedzenia rodziny, a planujemy podróżować samolotem, nie potrzebujemy wizy. Natomiast jak wygląda sprawa we wszystkich innych przypadkach, kiedy zdecydujemy się zostać w kraju na okres dłuższy niż 6 miesięcy?

Wiza International Experience Canada

Wiza IEC to dokument kategorii “work and travel”. Jest to świetne rozwiązanie dla osób w wieku do 35 lat. Przed uzyskaniem wizy należy wypełnić ankietę znajdującą się pod adresem: http://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/eapp/eapp.do.

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

System automatycznie ustali, czy możesz uzyskać wizę typu IEC oraz nada Ci kod referencyjny, który będzie potrzebny do założenia konta (można to zrobić pod następującym linkiem: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html)

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

Wypełnienie wniosku nie zajmuje sporo czasu, ale warto pamiętać o tym, że tego rodzaju wizy do Kanady 2019 są wydawane na podstawie procedury losowania. Zwykle losowania prowadzone są w styczniu lub lutym, w 2019 roku jako termin prowadzenia losowań ustalono drugą połowę lutego.

Wizy długoterminowe w celu podjęcia pracy

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

W celu uzyskania wizy długoterminowej dla stałego lub czasowego pobytu w Kanadzie dana osoba powinna podać swoje dane biometryczne. Ta procedura jest odpłatna i kosztuje 85 CAD, ponadto dodatkowo trzeba opłacić koszt samej wizy. Jest on dość wysoki, dlatego gdy aktualnie nie posiadasz pieniędzy, możesz sięgnąć po pożyczkę ekspresową.

Emigracja do Kanady, jak również wyjazd do tego kraju w celach podjęcia stałej pracy wymaga dokładnego przygotowania, jak również załatwienia sporej liczby spraw formalnych. Oto kilka podstawowych sposobów na uzyskanie długoterminowej wizy do Kanady w 2019 roku:

 • Program skilled workers and professionals. Najbardziej prosty sposób, przewidujący uzyskanie wizy na podstawie umiejętności zawodowych. W celu uzyskania zezwolenia na wjazd i podjęcie pracy w Kanadzie należy otrzymać ofertę pracy stałej w tym kraju, być studentem lub pracownikiem czasowym, lub należeć do kategorii pracowników wykwalifikowanych. Każdy z wniosków o wizę tego rodzaju zostaje indywidualnie rozpatrywany przez kanadyjskich urzędników, którzy biorą pod uwagę zarówno poziom wykształcenia wnioskodawców, jak i ich umiejętności, doświadczenie pracy w zawodzie, wiek oraz posiadanie zaproszenia do pracy od kanadyjskiego pracodawcy.
 • Posiadając ukończone wykształcenie i mając co najmniej roczne doświadczenie pracy w Kanadzie lub posiadając 2-letnie doświadczenie pracy w tym kraju, można ubiegać się o wizę w ramach programu Canadian Experience Class. Jest on zorientowany na osoby, które swobodnie czują się w środowisku kanadyjskim i mają pewność, że mogą przekonać urzędnika wydającego wizę, że ich przeprowadzka do Kanady na długi okres przyczyni się do polepszenia kanadyjskiej gospodarki.
 • Jeszcze jednym sposobem, aby znaleźć pracę w Kanadzie dla Polaków jest udział w programie Business Immigration Program, stworzonym dla zachęcenia zagranicznych biznesmenów do inwestowania w gospodarkę kraju. W programie może wziąć udział każda chętna osoba posiadająca 400 000$CAD, które przeznaczy na założenie własnego biznesu, który z kolei będzie pozytywnie oddziaływać na rozwój kanadyjskiej gospodarki.
 • Posiadając wysokie kwalifikacje zawodowe oraz mając zaproszenie od władz jednej z kanadyjskich prowincji, można wziąć udział w programie Provincial Nomines. Wizę w tym przypadku uzyskuje się w odpowiedniości z miejscem, w którym wnioskodawca planuje osiedlenie się, ponieważ w każdym ze stanów przyjęte są własne procedury udzielania wiz dla uczestników programu.
 • Family Class to jeszcze jeden program pozwalający w dość prosty sposób uzyskać kanadyjską wizę. Jedyny warunek – posiadanie w kraju rodziny lub partnera, którzy mają już prawo stałego pobytu.

Ważne informacje! Jeśli dana osoba zamieszkuje na terenie Polski, ale nie posiada obywatelstwa i zamierza odwiedzić Kanadę, wówczas powinna uzyskać wizę pozwalającą na pobyt czasowy. Wizę na krótko lub długotrwały pobyt w Kanadzie potrzebują również osoby posiadające tak zwane “dokumenty podróży cudzoziemca”.

Kanadyjskie wizy dla studentów

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

Obecnie nie każdy polski student decydujący się na podjęcie nauki w Kanadzie potrzebuje posiadać wizę. Jeśli chodzi na przykład o kursy krótkookresowe, wystarczy posiadać elektroniczne zezwolenie na wjazd do Kanady eTA, o którym mowa była powyżej. Jeśli jednak studia będą trwały więcej niż 6 miesięcy, wówczas dana osoba przede wszystkim powinna uzyskać zezwolenie na ich podjęcie. Aby decyzja urzędników w tym zakresie była pozytywna, warto:

 • Poprawnie wypełnić wszystkie wymagane dokumenty;
 • Uzyskać fundusze niezbędne do podjęcia nauki w Kanadzie i otrzymać w banku dokumenty poświadczające ich posiadanie;
 • Umieć dokładnie udowodnić, że ma się intencje powrotu do swojego kraju po zakończeniu nauki.

Czas rozpatrywania wniosku o udzielenie studenckiej wizy do Kanady jest dość długi i stanowi od 4 do 6 tygodni. Warto zatem zadbać o to, by wszystkie dokumenty na moment składania wniosku już były przygotowane w należyty sposób, mianowicie:

 • Trzeba sprawdzić okres ważności paszportu (nie powinien on być krótszy niż czas trwania studiów);
 • Należy zwrócić się do pracownika banku, który przygotuje wyciąg z konta bankowego potwierdzający, że dana osoba ma wystarczająco środków na podjęcie nauki w Kanadzie i nie będzie musiała poszukiwać dodatkowej pracy, żeby się utrzymać;
 • Warto również zadbać o to, by maksymalnie udowodnić swoją intencję studiowania, czyli innymi słowy zamiar powrotu do Polski po ukończeniu nauki.

Należy pamiętać, że gdy wniosek o udzielenie pożyczki zostanie rozpatrzony negatywnie, będzie można apelować, ale ta procedura prawna jest bardzo czasochłonna, a ponadto droga.

Jak przebiega proces wydawania wizy?

Uzyskanie wizy na pobyt w Kanadzie na okres dłuższy niż 6 miesięcy jest szeroko dostępne. W kraju przyjęto ponad 60 programów rządowych zachęcających osoby z całego świata do podejmowania nauki na kanadyjskich uczelniach lub pracowania w licznych firmach i organizacjach, w tym tych o światowej sławie.

W celu uzyskania kanadyjskiej wizy należy zwrócić się do Punktu Obsługi Wniosków Wizowych znajdującego się w Warszawie. Przygotowując się do uzyskania wizy warto przygotować wniosek, który można pobrać na stronie Punktu Obsługi.

Warto pamiętać, że od dnia 31 lipca 2018 roku weszły w życie nowe przepisy prawne, a zatem osoby ubiegające o wizę do Kanady, jak również i eTA mogą być poproszone o podanie danych biometrycznych do Centrum Aplikacji Wizowych. Nie ma obowiązku uprzedniej rezerwacji czasu wizyty, aby podać dane biometryczne, jednak pracownicy Centrum zachęcają to zrobić, ponieważ liczba osób ubiegających się o kanadyjską wizę stabilnie wzrasta. Warto też pamiętać, że po złożeniu danych biometrycznych będą one przechowywane w systemie przez 10 lat, a termin wydanej wizy nie może przekraczać terminu, w którym będą przechowywane dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę.

Po złożeniu wniosku pracownicy Sekcji Wizowej Ambasady Kanady w Polsce dokonają jego sprawdzenia. Dalej możliwe są dwie sytuacje:

 • Wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Wtedy wiza zostanie wklejona do paszportu, który następnie zostanie wysłany do Punktu Obsługi Wniosków Wizowych, gdzie osoba, która ubiegała się o wizę będzie mogła odebrać ją osobiście. Możliwe jest również dostarczenie paszportu za pośrednictwem kuriera pod wskazany adres. Do odebrania paszportu należy posiadać pokwitowanie opłaty oraz dowód osobisty.
 • Wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. W tym przypadku razem z paszportem osoba, która ubiegała się o wizę otrzyma list, w którym będą dokładnie wyjaśnione przyczyny, które spowodowały odmowę udzielenia wizy.

Decyzja o uznaniu wizy do Kanady jest podejmowana w ciągu co najmniej 15 dni. W przypadku, gdy wymagana jest rozmowa z urzędnikiem, wnioskodawca otrzymuje powiadomienie 5 dni przed wyznaczoną datą spotkania. W żadnym wypadku nie należy spóźniać się na rozmowę, ponieważ opóźnienie jest powodem odmowy wydania wizy. Gdy wszystkie procedury formalne są ukończone, można sprawdzać status swojej sprawy na stronie: www.vfsvisaonline.com. Żeby to zrobić, należy wprowadzić datę swojego urodzenia oraz specjalny numer rejestracyjny uzyskany w momencie składania wniosku.

Wiza do Kanady: jak łatwo dostać niezbędne dokumenty i nie otrzymać odmowy

Otóż, odpowiedź na pytanie: czy do Kanady potrzebna jest wiza, nie może być jednoznaczna, gdyż zależy to od wielu czynników. Niemniej jednak jak pokazują statystyki, większość Polaków, którzy wyruszają na wycieczki do Kanady odwiedzają w tym kraju rodziców albo nawiązują kontakty biznesowe, posługują się reżimem bezwizowym i posługują się tak zwanym eTA.

5/5 - (1 vote)

Komentarze są wyłączone.